Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 67,65 USD - wyżej o 40 centów.

Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 7 centów do 73,20 USD za baryłkę.

Inwestorzy poznali dane o zapasach ropy w USA - we wtorek niezależny Amerykański Instytyt Paliw (API) podał, że zapasy ropy wzrosły w ub. tygodniu o 3,43 mln baryłek.

W środę po 16.30 dane oficjalne na ten temat poda Departament Energii USA (DoE). Analitycy prognozują wzrost zapasów ropy o 1,23 mln baryłek.

Tymczasem na rynkach oczekiwanie na ważne decyzje - prezydent USA Donald Trump ma w maju zdecydować, czy przywrócić amerykańskie sankcje wobec Iranu. Trump krytykuje porozumienie z Iranem z 2015 roku.

Celem zawartej w lipcu 2015 roku umowy między sześcioma mocarstwami (Niemcy, Chiny, USA, Francja, Wielka Brytania i Rosja), a Iranem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za zniesienie sankcji.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w poniedziałek, że Iran kłamał w sprawie swojego programu jądrowego, a po podpisaniu porozumienia nuklearnego "poszerzał wiedzę o broni jądrowej dla wykorzystania jej w przyszłości". Dodał, że jest pewien, iż prezydent USA Donald Trump podejmie teraz właściwą decyzję w sprawie układu z Teheranem.

Na razie amerykański prezydent nie poinformował, jaka będzie jego decyzja w kwestii porozumienia z Teheranem, zaznaczył jednak, że jest otwarty na negocjacje w sprawie nowej umowy.

Trump zapowiadał wcześniej, że jeśli USA wraz z europejskimi sojusznikami nie zdołają wprowadzić zmian w porozumieniu z Iranem, USA wycofają się z układu. Decyzja w tej sprawie ma zapaść do 12 maja.

"Po rajdach cen ropy w ciągu poprzedniego tygodnia, może dwóch, nie zaskakuje to, że ten trend na rynku ropy po prostu odchodzi" - mówi Daniel Hynes, satrszy strateg ds. surowców w Australia & New Zealand Banking Group Ltd.

"Traderzy czekają na jasne stanowisko w sprawie irańskiego porozumienia nuklearnego" - dodaje.

Ropa WTI we wtorek zniżkowała o 1,32 USD, czyli 1,9 proc., do 67,25 USD za baryłkę.