statystyki

Pożegnanie z LIBOR-em

autor: Ernest Pytlarczyk, Cezary Stypułkowski06.11.2017, 07:58; Aktualizacja: 06.11.2017, 08:47
Trzy miesięczna stopa LIBOR dla franka szwajcarskiego

Trzy miesięczna stopa LIBOR dla franka szwajcarskiegoźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Kształtowanie poziomu stóp procentowych powinno godzić ich transparentność dla klientów z realnymi kosztami pozyskania kapitału.

Od dziesięciu lat w środowiskach rynkowo-finansowo-prawniczych toczy się dyskusja nad przyszłością kluczowej dla rynków finansowych stopy LIBOR. Jest ona ujęta w transakcjach finansowych o wartości nominalnej kilkuset bilionów dolarów obejmujących tak prozaiczne produkty, jak depozyty i kredyty, ale też instrumenty pochodne, których wycena wymaga potężnych mocy obliczeniowych. Biorąc pod uwagę ogrom transakcji, w których LIBOR jest punktem odniesienia, łatwo zrozumieć, że nawet małe ułomności tej stawki powodują potężne nieefektywności na całym rynku. LIBOR nie jest wzorcem z Sevres. Jego niedoskonałości spowodują, że będziemy zmuszeni się z nim pożegnać. To wyzwanie zwłaszcza dla wieloletnich umów kredytowych, w których stopa ta jest jedynym elementem mechanizmu waloryzacji.

Pierwsze objawy psucia stawki LIBOR pojawiły się już w latach 2005–2007. Kluczowa publikacja w zakresie manipulacji stawką LIBOR pojawiła się w 2008 r. na łamach „Wall Street Journal”. Autorzy dowodzili w nim, że globalne banki inwestycyjne utrzymują sztucznie zaniżony koszt pożyczania pieniądza względem innych miar rynkowych.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane