Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają kolejną sesję. Rynek paliw uodpornili się już na cięcia dostaw surowca z OPEC i przez innych producentów - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 49,33 USD, po zniżce o 33 centy, czyli 0,7 proc.

Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje 25 centów, czyli 0,5 proc., do 51,59 USD za baryłkę.

Kraje zrzeszone w OPEC oraz pozostali główni producenci ropy zgodzili się w czwartek w Wiedniu na wydłużenie cięć wydobycia ropy naftowej o 9 miesięcy, począwszy od lipca 2017 r. Cięcia zostały utrzymane na obecnym poziomie, czyli 1,8 mln baryłek dziennie.

Porozumienie nie obejmie Libii i Nigerii, które nie będą musiały ograniczać wydobycia, a także Iranu, który może nawet zwiększyć produkcję swojej ropy do 3,8 mln b/d.

W styczniu kraje OPEC rozpoczęły ograniczenia wydobycia ropy w ramach kartelu do 32,5 mln baryłek dziennie (b/d), czyli o 1,2 mln b/d. Państwa niezrzeszone w OPEC zgodziły się na ograniczenie produkcji ropy o 600 tys. baryłek dziennie, z czego Rosja o 300 tys. b/d. To porozumienie miało obowiązywać do końca czerwca.

Minister energii Arabii Saudyjskiej Khalid Al-Falih ocenił, że strategia stosowana przez OPEC - o mniejszych dostawach ropy - działa, a globalne zapasy surowca mocniej spadną w III kwartale.

W USA tymczasem spodziewany jest spadek zapasów ropy. W środę wyliczenia na ten temat przedstawi Amerykański Instytut Paliw (API), a w czwartek swój raport opublikuje Departament Energii USA (DoE).

Analitycy spodziewają się spadku zapasów ropy w ubiegłym tygodniu o 3 mln baryłek. Byłby to już 7. z kolei tydzień, gdy zapasy ropy zmniejszyły się.

We wtorek ropa w USA staniała o 14 centów do 49,66 USD za baryłkę.