- Wieczorem agencja Moody's ogłosi ocenę ratingu naszego kraju, która najpewniej zrewidowana nie zostanie. Oczekuje się, że podobnie jak w styczniu, rating Polski zostanie pozostawiony na poziomie A2 z perspektywą negatywną.

Świetne dane z polskiej gospodarki, włącznie ze wzrostem inwestycji, związanych z większym wykorzystaniem środków unijnych, a także wzrost eksportu i konsumpcji, nie przekonują Amerykanów. Obawiają się oni bowiem wyzwań związanych z reformami i wysokim deficytem budżetowym w tym i przyszłym roku. Pozostawienie oceny na obecnym poziomie nie powinno przełożyć się na wycenę złotego. Tylko podniesienie perspektywy na stabilną pomogłaby złotemu, na krótko zresztą.

Złoty pozostaje w tym samym zakresie zmienności od poniedziałku, po tym jak zdecydowanie stracił do głównych walut. Również eurodolar nie może wybić się wyraźnie z okolic 1.0870 EUR/USD. Bez reakcji przeszły dobre dane z gospodarki niemieckiej, które pokryły się z oczekiwaniami analityków. PKB wzrosło u naszych zachodnich sąsiadów o 1,7% r/r, a inflacja o 2% r/r. Taki odczyt sprzyja oczywiście polskiemu eksportowi do głównego partnera gospodarczego. Rozczarowała za to wielkość produkcji przemysłowej w Strefie Euro liczonej miesiąc do miesiąca, która spadła o 0,1% wobec oczekiwanego wzrostu o 0,3%.

Na rynkach widać lepsze perspektywy dla amerykańskiej waluty. Gospodarka zza oceanu ma się całkiem dobrze, co potwierdzają dane zatrudnieniu. Spadła liczba wnioskujących o zasiłek dla bezrobotnych z 2,15 mln do 1,9 mln. Wall Street notuje historyczne rekordy, rośnie konsumpcja wewnętrzna. Dzisiejsze popołudniowe dane będą z pewnością ważnym przyczynkiem do podwyżki stóp procentowych w czerwcu przez FED. O godz. 14.30 warto zwrócić uwagę na wysokość inflacji CPI za kwiecień (konsensus to 0,2% m/m i 2,3% r/r). Wskaźnik Indeksu Uniwersytetu Michigan za maj poznamy o godz. 16.00 (konsensus wynosi 97pkt.). Godzinę wcześniej swoje wystąpienie będzie miał szef FED z Filadelfii Charles Evans.

Niezadawalające dane z Wysp Brytyjskich opublikowane wczoraj, zepchnęły kurs GBP/USD poniżej poziomu 1,29 i nie jest to koniec spadków zapewne. Coraz głośniej mówi się o podwyżce stóp procentowych, pozostających na niebywale niskim poziomie wynoszącym 0,25%.

Nadchodzący tydzień nie powinien przynieść dużej zmienności na złotym, możliwa jest jednak dalsza niewielka przecena złotego. Na godzinę 11.30 średnie notowania rodzimej waluty kształtowały się następująco: 4,22 EUR/PLN, 3,88 USD/PLN, 3,85 CHF/PLN oraz 4,99 GBP/PLN.