statystyki

PGE nastawiona na misję, nie na zysk

autor: Karolina Baca-Pogorzelska15.12.2016, 07:41; Aktualizacja: 15.12.2016, 08:20
pieniądze, pensja, wynagrodzenie

PGE nastawiona na misję, nie na zyskźródło: ShutterStock

Zmiana zapisów w statucie spółki sprawiła, że mniejszościowi inwestorzy pytają o jej wycofanie z giełdy.  „Spółka realizuje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego RP” – taki zapis decyzją walnego zgromadzenia PGE znajduje się od wczoraj w statucie spółki.

To druga spółka publiczna po PGNiG, która zdecydowała się na podobny krok. Różnica jest jednak taka, że w przypadku PGNiG taki zapis pojawił się przed jej debiutem giełdowym, natomiast w przypadku PGE – wiele lat po nim. Nie jest tajemnicą, że wkrótce przyjdzie kolej na podobne zmiany w innych spółkach energetycznych.

– Podobne zapisy w statucie spółki publicznej są niekorzystne dla akcjonariuszy mniejszościowych. Obawiam się jednak, że mimo to fundusze (inwestycyjne i OFE – red.) nie podejmą stosownych działań, które mogłyby zapobiec wprowadzeniu takich zmian – mówi DGP wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych Piotr Cieślak. Teoretycznie akcjonariusze mniejszościowi mogliby zaskarżyć uchwałę walnego zgromadzenia do sądu. – Jeśli ministerstwo planuje dokonywać takich zmian w statutach spółek publicznych, być może najpierw powinno doprowadzić do wykupu akcjonariuszy mniejszościowych, zdjęcia spółki z giełdy, a dopiero wówczas wdrożenia tego typu rozwiązań – zastanawia się.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane