statystyki

PGE nastawiona na misję, nie na zysk

autor: Karolina Baca-Pogorzelska15.12.2016, 07:41; Aktualizacja: 15.12.2016, 08:20
pieniądze, pensja, wynagrodzenie

PGE nastawiona na misję, nie na zyskźródło: ShutterStock

Zmiana zapisów w statucie spółki sprawiła, że mniejszościowi inwestorzy pytają o jej wycofanie z giełdy.  „Spółka realizuje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego RP” – taki zapis decyzją walnego zgromadzenia PGE znajduje się od wczoraj w statucie spółki.

To druga spółka publiczna po PGNiG, która zdecydowała się na podobny krok. Różnica jest jednak taka, że w przypadku PGNiG taki zapis pojawił się przed jej debiutem giełdowym, natomiast w przypadku PGE – wiele lat po nim. Nie jest tajemnicą, że wkrótce przyjdzie kolej na podobne zmiany w innych spółkach energetycznych.

– Podobne zapisy w statucie spółki publicznej są niekorzystne dla akcjonariuszy mniejszościowych. Obawiam się jednak, że mimo to fundusze (inwestycyjne i OFE – red.) nie podejmą stosownych działań, które mogłyby zapobiec wprowadzeniu takich zmian – mówi DGP wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych Piotr Cieślak. Teoretycznie akcjonariusze mniejszościowi mogliby zaskarżyć uchwałę walnego zgromadzenia do sądu. – Jeśli ministerstwo planuje dokonywać takich zmian w statutach spółek publicznych, być może najpierw powinno doprowadzić do wykupu akcjonariuszy mniejszościowych, zdjęcia spółki z giełdy, a dopiero wówczas wdrożenia tego typu rozwiązań – zastanawia się.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane