W czwartek rozpoczęło się posiedzenie unijnych przywódców, które trwało do późnych nocnych godzin. Pierwszy dzień zdecydowanie należał do Włoch oraz Hiszpanii, które stanowczo domagały się pilnych decyzji, aby obniżyć koszty obsługi długu.

Determinacją wykazał się Rzym i Madryt, którym zależało na szybkim i sprawnym osiągnięciu porozumienia w sprawie krótko-, i długoterminowych środków stabilizacji finansowej. Przyczyn tak zdecydowanych działań można się doszukiwać w rosnących kosztach obsługi długu tych państw, w związku z czym Hiszpania i Włochy znalazły się pod silna presją i dlatego domagały się krótkoterminowych środków stabilizujących euro.

Po pierwszym dniu szczytu niewątpliwym zwycięzcą jest Hiszpania, której udało się zmienić forsowane przez Niemcy warunki dokapitalizowania banków. Dzięki bezpośredniemu transferowi środków z ESM, nie powiększy się gwałtownie zadłużenie państwa. Ponadto środki te nie uzyskają uprzywilejowanego statusu względem już wyemitowanych obligacji, na co naciskały Niemcy chcąc zagwarantować spłatę pożyczki.

Tym samym postanowienia z pierwszego dnia zostały odebrane pozytywnie, ponieważ obejmują kroki mające na celu złagodzić napięcia na rynku obligacji, jak i długoterminowe reformy. Takie informacje miały pozytywny wydźwięk na notowania wspólnej waluty oraz złotego. Para EURUSD o godzinie 11.30 oscyluje w okolicach poziomu 1.2580 USD, podczas gdy na poniedziałkowym otwarciu zanotowała 1.2551 USD. Dzisiejsze maksimum wynosi dla tej pary walutowej 1.2627 USD i jego wybicie dałoby szansę na osiągnięcie ostatniego lokalnego szczytu 1.2700 USD (psychologiczna wartość) z dnia 21 czerwca.

Dobre wiadomości szybko się rozchodzą, czego przykładem jest polski złoty umacniający się względem euro. Rodzima waluta zaczęła skutecznie odrabiać poniesione wcześniej straty w stosunku do najważniejszych walut na świecie i kwadrans przed godziną 12.00 oscyluje nieco poniżej psychologicznej wartości 4.2600 PLN. Należy zwrócić uwagę, że jeszcze na koniec wczorajszej sesji odnotowała 4.2854 PLN, a dzisiejsze minimum wynosi 4.2452 PLN. Przebicie dolnego ekstremum dałoby szansę na ruchu w kierunku południowym i tym samym szansę na osiągnięcie tygodniowego dołka 4.2364 PLN z wtorku.

Szczyt przywódców Unii Europejskiej ma zakończyć się według planu dzisiaj w porze obiadowej, a tym samym rosną oczekiwania, co do zatwierdzenia Paktu Wzrostu i Zatrudnienia, jako uzupełnienie niedawno zatwierdzonego Paktu Fiskalnego(zwiększenie dyscypliny finansów publicznych). Na razie jednak udało się porozumieć w kwestii jednego z elementów, a więc zmobilizowania 120 mld euro na pro wzrostowe inwestycje – pozostała część Paktu jest negocjowana.

Adrian Mech