Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną w reakcji na mieszane dane z amerykańskiej gospodarki, które raczej nie wspierają zbliżającej się podwyżki stóp procentowych w USA. Miedź na LME w dostawach trzymiesięcznych jest wyceniana po 4.695,00 USD za tonę, po wzroście o 0,4 proc.

Produkcja przemysłowa w USA wzrosła we wrześniu o 0,1 proc. mdm - podała w poniedziałek Rezerwa Federalna (Fed). Analitycy spodziewali wzrostu wskaźnika produkcji przemysłowej o 0,2 proc. mdm.

Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork spadł w październiku do minus 6,8 pkt. z minus 1,99 pkt. w poprzednim miesiącu - podała z kolei nowojorska Rezerwa Federalna (Central Bank of New York). Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie plus 1,00 pkt.

Reklama

"Metale przemysłowe zyskują na giełdach, bo dolar stracił na wartości po słabszych danych makro z USA" - mówi Xu Maili, analityk Everbright Futures Ltd. w Szanghaju.

"Co do miedzi - to w tej chwili popyt na ten metal jest całkiem dobry. Widać wzrost zapotrzebowania na miedź ze strony producentów domowych urządzeń elektronicznych i firm energetycznych" - dodaje.

Xu ocenia, że ewentualne spadki cen miedzi mogą być ograniczone, bo o tej porze rośnie popyt na metale przed sezonem zimowym.