Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o 2 centy. W Wiedniu OPEC zakończył czwartkowe posiedzenie niczym - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 49,19 USD, po zwyżce o 2 centy.

Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 1 centa i jest wyceniana po 50,05 USD za baryłkę.

Podczas spotkania przedstawicieli państw zrzeszonych w OPEC, które odbyło się w czwartek w Wiedniu, nie ustalono nowej wspólnej polityki na rzecz podbicia cen ropy i nie zmieniono limitu wydobycia surowca.

Państwa OPEC (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową) nie zdołały wypracować kompromisu w sprawie wspólnej polityki dotyczącej podaży ropy i kształtowania jej cen, głównie ze względu na napięcia między Arabią Saudyjską, nieformalnym liderem OPEC, a Teheranem.

Iran, jeden z największych producentów ropy, już wcześniej ostrzegał, że nie zamrozi wydobycia surowca, ponieważ walczy o powrót na rynek naftowy po latach embarga na jego ropę.

Nowy saudyjski minister ds. energetyki, przemysłu i bogactw naturalnych Chalid ibn Abd al-Aziz al-Falih obiecał jednak w czwartek, że Arabia Saudyjska, która już teraz wydobywa rekordowe ilości surowca, nie zwiększy produkcji i "nie zaleje rynku ropą", starając się dowieść , że Rijad przyjmuje wobec Teheranu postawę pojednawczą.

"Konsensus wśród analityków jest taki, że pod koniec 2016 r. możemy mieć na rynkach ropy równowagę podaż-popyt" - mówi Michael McCarthy, główny strateg CMC markets w Sydney.

"Chociaż OPEC nie osiągnął żadnego porozumienia, to jednak ministrowie ropy są gotowi do dalszych dyskusji" - dodaje.

McCarthy wskazuje, że widać odbicie popytu na ropę w USA i jeśli jeszcze coś się zmieni po stronie podaży surowca, to może być to wsparciem dla cen ropy.

Tymczasem w czwartek podano w USA oficjalne dane o zapasach paliw w ub. tygodniu.

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 1,37 mln baryłek, czyli o 0,3 proc., do 535,7 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 1,25 mln baryłek, czyli o 0,8 proc. do 149,6 mln baryłek - podał DoE.

DoE podał też, że zapasy benzyny spadły w tym czasie o 1,49 mln baryłek, czyli o 0,6 proc., do 238,6 mln baryłek.

W czwartek ropa na NYMEX zdrożała o 16 centów do 49,17 USD za baryłkę.