Kontrakty na indeksy giełdowe w zachodniej Europie rosną w reakcji na "minutki" Fed, które wskazują , że Fed nic nie zrobi w kwietniu. Drożeje też ropa naftowa, po ponad 5-procentowej zwyżce w środę - podają maklerzy.

Kontrakty na Euro Stoxx 50 rosną o 0,353 proc., FTSE 100 futures w górę o 0,369 proc., CAC 40 futures zyskują 0,292 proc., a na DAX - zwyżkują o 0,269 proc.

Rynki dobrze przyjmują fakt, że amerykańska Rezerwa Federalna nic nie zrobi w kwietniu w ramach swojej polityki pieniężnej.

Członkowie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) w trakcie marcowego posiedzenia rozmawiali na temat podwyżki stóp procentowych w USA w kwietniu. Kilku z nich jednak stwierdziło, że taka decyzja byłaby niewskazana, chociaż inny sugerowali gotowość do takiego ruchu.

„Kilku członków FOMC wyraziło przekonanie, że ostrożne podejście do podwyżek stóp procentowych byłoby rozsądne i wskazali, że podwyżka w kwietniu mogłaby sprawić wrażenie nadmiernego pośpiechu ze strony Fed” – napisano w raporcie z marcowego posiedzenia Fed.

Jednocześnie jednak w trakcie marcowego posiedzenia Fed padły też głosy za podwyżką na następnym posiedzeniu Fed w kwietniu.

„Niektórzy członkowie Fed wskazali, że podwyżka w kwietniu może być wskazana, jeśli dane makroekonomiczne do tego czasu będą zgodne z oczekiwaniami” – napisano w „minutes”.

Po zakończeniu marcowego posiedzenia, Fed zgodnie z oczekiwaniami podjął decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej. Jednocześnie Fed zmodyfikował prognozę dotyczącą stóp procentowych. Sugeruje ona dwie podwyżki stóp procentowych w tym roku wobec czterech podwyżek, na które wskazywała poprzednia prognoza z grudnia.

Fed stwierdził w marcowym komunikacie, że sytuacja w światowej gospodarce wciąż stwarza ryzyka dla gospodarki USA.

"I mamy +gołębi+ Fed. Jeśli jeszcze do tego dodamy drożejącą ropę naftową, to na rynkach będą pozytywne reakcje inwestorów" - mówi Michael McCarthy, główny strateg rynkowy w CMC Markets w Sydney.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o 1,5 proc. po zwyżce w środę aż o 5,2 proc. To reakcja na spadek zapasów ropy w USA o prawie 5 mln baryłek - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 38,30 USD, po zwyżce o 55 centów, czyli 1,5 proc.

Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 45 centów, czyli 1,1 proc., i jest wyceniana po 40,29 USD za baryłkę.

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 4,94 mln baryłek, czyli 0,9 proc., do 529,9 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

A tymczasem analitycy spodziewali się ich wzrostu o 2,85 mln baryłek.

Spada też produkcja surowca w USA, już 10. tydzień w ciągu ostatnich 11.

Trochę gorzej jest w czwartek na rynkach w Chinach przed publikacją danych o rezerwach walutowych, które mogą wskazać na dalszy odpływ kapitału z chińskiego rynku.

"Tu sentyment na rynku jest bardzo słaby" - mówi Dickie Wong, dyrektor wykonawczy Kingston Securities Ltd.

"Niektóre dane makro wprawdzie się poprawiły, w tym chiński PMI, ale nie mamy tu jednak znaczącej poprawy" - dodaje.

O 14.30 w czwartek inwestorzy poznają dane z rynku pracy w USA - o liczbie zarejestrowanych nowych bezrobotnych w tygodniu zakończonym 2 kwietnia.

Godzinę wcześniej Europejski Bank Centralny opublikuje ustalenia ze swojego ostatniego posiedzenia w marcu.

O 23.30 szefowa Fed Janet Yellen weźmie udział w dyskusji z byłymi prezesami Fed - Benem Bernanke, Alanem Greenspanem i Paulem Volckerem. To pierwszy raz w historii, gdy czterej żyjący prezesi Fed spotykają się "na konwersację".