W środę w USA może zostać ogłoszona podwyżka amerykańskich stóp procentowych, pierwsza od 2006 r. "Teraz już nie ma takiej możliwości, żeby Fed powstrzymał się z podwyżką stóp procentowych z powodu jakichś zawirowań na rynkach kredytowych" - ocenia Michael McCarthy, główny strateg rynkowy w CMC markets w Sydney.

Podwyżka stóp procentowych w USA będzie przeciwieństwem działań podejmowanych przez inne banki centralne na świecie, szczególnie Europejski Bank Centralny i Bank Japonii, które nadal podkreślają konieczność łagodzenia polityki monetarnej, aby wspierać wzrost gospodarczy w swoich regionach.

Tymczasem we wtorek o 11.00 gracze rynkowi poznają wskaźnik ZEW w Niemczech w grudniu.

Analitycy oceniają, że indeks zaufania niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych w tym miesiącu wzrósł do 15,0 pkt. z 10,4 pkt. w listopadzie.

Po południu zostanie podana informacja o inflacji w USA w listopadzie, a także aktywność wytwórcza w okręgu Nowy Jork w grudniu.

Na giełdach w Europie we wtorek akcje Volkswagena rosną o 2,7 proc., bo koncern zanotował wzrost sprzedaży swoich aut w listopadzie o 4,2 proc.

Sanofi zyskuje 4 proc. po podaniu, że prowadzi rozmowy z Boehringer Ingelheim GmbH na temat swapu aktywów wartych 18,1 miliarda euro.

Aveva Group spada aż o 34 proc. Firma zakończyła rozmowy w sprawie fuzji z Schneider Electric SE. Schneider zyskuje za to 1 proc.