Analitycy Domu Maklerskiego PKO BP podnieśli rekomendację dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) do "trzymaj" ze "sprzedaj" i obniżyli cenę docelową akcji do 5,15 zł z 5,38 zł, wynika z raportu datowanego na 7 grudnia.

"Uważamy, iż PGNiG będzie w stanie wynegocjować obniżkę rosyjskiego gazu, niemniej jednak potencjalny rabat wyrówna jedynie różnice pomiędzy PGNiG a zagraniczną konkurencją w koszcie pozyskania gazu, ale nie przyczyni się do poprawy zysków ze względu na ryzyko szybciej spadającej średniej ceny sprzedaży gazu w grupie w stosunku do dynamiki spadku kosztów zakupu gazu. Mimo osłabienia wyników r/r akcjonariusze mogą liczyć jednak na satysfakcjonującą stopę dywidendy, dlatego też wydajemy rekomendację 'trzymaj' z ceną docelową 5,15 zł/akcję" – czytamy w raporcie.

Rekomendacja została wydana przy kursie akcji 5,03 zł. W poniedziałek ok. godz. 9:02 za akcję PGNiG płacono 5,05 zł, po wzroście kursu o 0,6% od ostatniego zamknięcia.

Analitycy DM PKO BP prognozują, że zysk netto spółki wyniesie 2,27 mld zł w 2015 r. i 1,99 mld zł w 2016 r., przy przychodach odpowiednio: 36,53 mld zł i 32,64 mld zł.

Reklama