Ostatnie kilkanaście godzin handlu na złotym przyniosło osłabienie krajowej waluty na płytkim rynku (dzień wolny od handlu w Polsce). Zniżkę zanotował również polski dług, co wskazuje na lekki odwrót od polskich aktywów ze strony inwestorów zagranicznych. Przede wszystkim jednak rynek walutowy nie powrócił jeszcze do zwyczajowego poziomu aktywności, stąd ruchy na mniej popularnych parach (jak PLN) nie stanowią jeszcze wiarygodnych przesłanek na kolejne tygodnie. Aktualna korekta na szerokim rynku została chwilowo wyhamowana po tym jak wczorajsze, słabsze dane makro z USA skłoniły część graczy do realizacji ostatnich zysków z umocnienia dolara. Nie zmienia to jednak faktu, iż bardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się obecnie osłabienie złotego w ślad za kontynuacją korekty na bardziej ryzykownych aktywach, choć dynamika takiego ruchu na płynnym rynku najprawdopodobniej będzie mniejsza niż obecnie.

W trakcie dzisiejszej sesji nie zaplanowano kluczowych publikacji makroekonomicznych z Polski. Inwestorzy poznają jedynie wielkość aktywów rezerwowych NBP za grudzień oraz podaż na czwartkową aukcje obligacji o wartości 3-6 mld zł zaplanowaną przez MF. Dużo ciekawiej zapowiada się dalsza część tygodnia, gdzie poznamy decyzje w zakresie stóp procentowych EBC, BoE oraz RPP.

Z rynkowego punktu widzenia kwotowania EUR/PLN dotarły do sygnalizowanej wcześniej strefy oporu z zakresu 4,1750-4,1810 PLN. Obszar ten stanowić będzie najprawdopodobniej zakres wyhamowania spadków na złotym, a kupujący złotego mogą pokusić się o wygenerowanie ewentualnej korekty. Również kwotowania USD/PLN dotarły w okolice wspominanego wcześniej poziomu 3,077 PLN, co sugeruje możliwe przejście w stan konsolidacji z zakresu 3,05-3,07 PLN. Koszyk BOSSA PLN po ostatnich sesjach wyraźnych spadków ustabilizował się blisko pełnego zakresu 100 pkt.

Konrad Ryczko