Odbywające się w tym tygodniu posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) najprawdopodobniej przyniesie decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, przewidują wszyscy (13) analitycy ankietowani przez agencję ISBnews.

Przeważa opinia, że do pierwszej podwyżki dojdzie zapewne we wrześniu lub IV kw. 2014 r., choć niektórzy spodziewają się takiego ruchu dopiero w I kw. 2015 r.

Po tym, jak w listopadzie RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionych poziomach z główną stopą referencyjna (wynoszącą 2,5%, co było zgodne z oczekiwaniami rynku), Rada napisała w swoim komunikacie, iż "ocenia, że stopy procentowe NBP powinny zostać utrzymane na niezmienionym poziomie co najmniej do końca I półrocza 2014 r." - poprzednio w tym kontekście pisała o terminie do końca br.

Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący RPP Marek Belka podkreślał, że stwierdzenie to zostało zaakceptowane przez wszystkich członków RPP.

Dwudniowe posiedzenie RPP rozpoczęło się we wtorek, a decyzja zostanie ogłoszona w środę we wczesnych godzinach popołudniowych.