Po wczorajszym silnym osłabieniu wspólnej waluty obecnie kurs EUR/USD znajduje się na poziomie 1,3050. Notowania polskiej waluty pozostają jednak bardzo stabilne. Kurs EUR/PLN cały czas znajduje się w wąskim przedziale wahań rozpoczętym jeszcze w zeszłym tygodniu. Obecnie kurs lekko zniżkuje do 4,11, natomiast USD/PLN do 3,15. Dziś uwaga skupi się na wyborze włoskiego prezydenta, głosowaniu nad pomocą dla Cypru w niemieckim parlamencie oraz danych o produkcji z Polski. Ponadto w USA rozpocznie się dwudniowy szczyt G20.

Przecena euro nabrała na sile po słowach prezesa Bundesbanku Jensa Weidmana, który stwierdził, że ECB obniży stopy procentowe jeżeli uzasadnią to napływając dane z gospodarki. Słowa te są o tyle ważne, że wypowiedział je jeden z największych „jastrzębi” w łonie Rady Prezesów ECB. Uważamy, że władze monetarne w końcu zauważają, że oczekiwane ożywienie w strefie euro cały czas nie nadchodzi, dlatego też bardzo prawdopodobne jest, że na majowym posiedzeniu ECB poluzuje politykę pieniężną (niekoniecznie poprzez obniżkę stóp). Dziś włoski parlament spotka się by wybrać nowego prezydenta. Wybory mogą jednak przeciągnąć się nawet do dziesięciu dni. W Niemczech natomiast parlament głosował będzie nad pomocą finansową dla Cypru. Jak donoszą niemieckie media Angela Merkel zagwarantowała już większość niezbędną do przegłosowania pakietu pomocowego.

Polska: Odżywają spekulacje o obniżkach stóp

Nasza prognoza produkcji przemysłowej w marcu zakłada spadek o 0,6 proc. w ujęciu rocznym i jest jedną z najwyższych na rynku (konsensus: -2,2 proc. r/r). Uważamy, że wraz z przedłużającą się serią słabych danych oraz inflacją pozostającą poniżej dolnego odchylenia od celu NBP (2,5 proc. +/- 1 pkt. proc.) na sile nabierać będą spekulacje o kolejnych obniżkach stóp procentowych przez RPP, które z kolei mogą przyczynić się do osłabienia polskiej waluty. W najbliższych miesiącach Rada prawdopodobnie ponownie rozważać będzie obniżkę kosztu pieniądza, co potwierdzają wczorajsze słowa bardzo „gołębio” usposobionego członka RPP prof. Bratkowskiego, który zasugerował, ze jeżeli również dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej wypadną słabo, to na najbliższym posiedzeniu będzie podstawa do obniżki stóp o kolejne 50 pkt. baz.

USA: Dane w cieniu doniesień z Europy

Dziś poznamy kilka ważnych danych z USA. O 16:00 indeks Fed z Filadelfii za kwiecień, czyli najważniejszy obok Chicago PMI regionalny indeks koniunktury (konsensus: wzrost z 2 d 3 pkt.). O 14:30 tygodniowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (konsensus: 347 tys., poprzednio 346 tys.). Od początku kwietnia wzrostom eurodolara towarzysza nieco rozczarowujące dane ze Stanów Zjednoczonych. Uważamy, że dane gorsze od prognoz w dalszym ciągu wywoływać będą osłabienie dolara. Niemniej jednak na notowania kursu EUR/USD większy wpływ powinny mieć doniesienia z europejskiej sceny politycznej oraz spekulacje o obniżce stóp przez ECB.

Szymon Zajkowski