Wśród liderów zniżek znalazła się w piątek część surowców energetycznych (głównie ropa naftowa) oraz metale przemysłowe, które traciły na wartości głównie ze względu na obawy o dalsze zmniejszanie popytu. Są one związane m.in. z kłopotami zadłużeniowymi Unii Europejskiej, które odbijają się także na stanie innych gospodarek na świecie.

Miedź liderem zniżek

Notowane w Nowym Jorku kontrakty na miedź zostały w piątek przecenione o 2,47%. Tym samym, cenie surowca nie udało się pokonać technicznego oporu w rejonie 3,54 USD za funt metalu. Piątkowa dynamiczna przecena zniosła cenę miedzi do okolic 3,44 USD za funt, pod wcześniejsze wsparcie w okolicach 3,46 USD za funt i pod linię 14-sesyjnej średniej ruchomej.

Dziś notowania miedzi nadal kierują się w dół – po przekroczeniu linii 30-sesyjnej średniej ruchomej dotarły one obecnie do rejonu 3,35 USD za funt metalu. Najbliższe techniczne poziomy wsparcia to okolice 3,29 USD i 3,23 USD za funt.

Import irańskiej ropy do Korei Południowej w dół o jedną czwartą

W dół kierują się także notowania ropy naftowej. Cena amerykańskiego surowca typu West Texas Intermediate w piątek spadła o 1,15%, a dziś zniżkuje już o ponad 3%. Tym samym notowania ropy WTI zeszły z powrotem poniżej 90 USD za baryłkę. Obecnie najbliższym wsparciem technicznym jest linia 14-sesyjnej średniej ruchomej, usytuowana na poziomie 87,60 USD. Silną barierą dla podaży jest natomiast rejon 84,50-86,50 USD.

Praktycznie bez echa na rynku ropy naftowej przeszły opublikowane dziś rano dane dotyczące importu ropy z Iranu do Korei Południowej. Jak pokazały koreańskie dane rządowe, w czerwcu import irańskiej ropy do Korei Południowej wyniósł 5,29 mln baryłek (176,5 tysięcy baryłek dziennie), co oznacza spadek w ujęciu rdr aż o 24,4%. Natomiast w całym pierwszym półroczu import irańskiego surowca do tego kraju wyniósł 34,51 mln baryłek, co oznacza zniżkę o 17,1% rdr.

Dotychczas Korea Południowa była czwartym największym importerem ropy naftowej z Iranu, po Chinach, Indiach i Japonii. Tymczasem obecnie import irańskiej ropy do Korei Południowej spadł do zera. W minionym miesiącu władze tego kraju ogłosiły bowiem, że ze względu na wprowadzenie sankcji na Iran przez Unię Europejską i, tym samym, brak możliwości ubezpieczania transportu ropy przez europejskie firmy, od 1 lipca import irańskiej ropy do Korei Płd. zostanie zawieszony.

W związku z tym, Korea Południowa zacieśniła więzy handlowe z innymi producentami ropy naftowej z rejonu Bliskiego Wschodu. W pierwszym półroczu tego roku import ropy do Korei Płd. z Kuwejtu wzrósł o 24,2%, z Arabii Saudyjskiej o 6,2%, a z Kataru o 7%.

Dorota Sierakowska