statystyki

Polska Fundacja Narodowa? Państwowe spółki nie widzą żadnego problemu

autor: Jakub Kapiszewski, Bartek Godusławski23.09.2019, 07:00; Aktualizacja: 23.09.2019, 07:21
Spółki dały pieniądze na PFN dla świętego spokoju, bo prezesi chcą zachować stanowiska, a członkom rad nadzorczych przez myśl nie przejdzie nadzór nad tym wytryskiem pieniędzy

Spółki dały pieniądze na PFN dla świętego spokoju, bo prezesi chcą zachować stanowiska, a członkom rad nadzorczych przez myśl nie przejdzie nadzór nad tym wytryskiem pieniędzyźródło: ShutterStock

Tylko Tauron będzie wymagał od zarządu Polskiej Fundacji Narodowej informacji na temat podejmowanych decyzji. Reszta fundatorów umywa ręce.

– Dzisiaj ogłaszamy powstanie fundacji, która tak naprawdę bierze się z siły i odpowiedzialności spółek Skarbu Państwa – mówiła w lipcu 2016 r. premier Beata Szydło, gdy przedstawiciele 17 spółek podpisywali list intencyjny w sprawie powołania tej organizacji.

Zasilili ją faktycznie mocno – w latach 2016–2017 od fundatorów wpłynęło blisko 200 mln zł, a następnie połowa tej kwoty co roku. Zgodnie z wpisanym w statut zobowiązaniem w ciągu dekady spółki wpłacą ponad 633 mln zł.

Fundacja, która miała dbać o promocję i wizerunek Polski za granicą, była częstym źródłem PR-owych kryzysów, m.in. za sprawą niezgodnej ze statutem akcji „Sprawiedliwe sądy” czy zamieszania wokół przerwanego rejsu dookoła świata. W ostatnim tygodniu Onet opisał, jak PFN wydała ponad 20 mln zł na działania w USA – efekty prowadzonej tam kampanii z udziałem agencji WHWG były jednak mizerne. Fundacja ma też problemy z transparentnością, chociaż zarządza środkami przekazanymi jej przez państwowe spółki.

Spytaliśmy fundatorów, jak oceniają działania PFN. Z 17 spółek odpowiedzi udzieliło nam osiem. Pytania dotyczyły m.in. wydatków w USA i tego, czy fundatorzy zamierzają zwrócić się do zarządu o wyjaśnienia, czy planują audyt w PFN i jak oceniają dotychczasowe efekty jej działań.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane