statystyki

Polska Fundacja Narodowa? Państwowe spółki nie widzą żadnego problemu

autor: Jakub Kapiszewski, Bartek Godusławski23.09.2019, 07:00; Aktualizacja: 23.09.2019, 07:21
Spółki dały pieniądze na PFN dla świętego spokoju, bo prezesi chcą zachować stanowiska, a członkom rad nadzorczych przez myśl nie przejdzie nadzór nad tym wytryskiem pieniędzy

Spółki dały pieniądze na PFN dla świętego spokoju, bo prezesi chcą zachować stanowiska, a członkom rad nadzorczych przez myśl nie przejdzie nadzór nad tym wytryskiem pieniędzyźródło: ShutterStock

Tylko Tauron będzie wymagał od zarządu Polskiej Fundacji Narodowej informacji na temat podejmowanych decyzji. Reszta fundatorów umywa ręce.

– Dzisiaj ogłaszamy powstanie fundacji, która tak naprawdę bierze się z siły i odpowiedzialności spółek Skarbu Państwa – mówiła w lipcu 2016 r. premier Beata Szydło, gdy przedstawiciele 17 spółek podpisywali list intencyjny w sprawie powołania tej organizacji.

Zasilili ją faktycznie mocno – w latach 2016–2017 od fundatorów wpłynęło blisko 200 mln zł, a następnie połowa tej kwoty co roku. Zgodnie z wpisanym w statut zobowiązaniem w ciągu dekady spółki wpłacą ponad 633 mln zł.

Fundacja, która miała dbać o promocję i wizerunek Polski za granicą, była częstym źródłem PR-owych kryzysów, m.in. za sprawą niezgodnej ze statutem akcji „Sprawiedliwe sądy” czy zamieszania wokół przerwanego rejsu dookoła świata. W ostatnim tygodniu Onet opisał, jak PFN wydała ponad 20 mln zł na działania w USA – efekty prowadzonej tam kampanii z udziałem agencji WHWG były jednak mizerne. Fundacja ma też problemy z transparentnością, chociaż zarządza środkami przekazanymi jej przez państwowe spółki.

Spytaliśmy fundatorów, jak oceniają działania PFN. Z 17 spółek odpowiedzi udzieliło nam osiem. Pytania dotyczyły m.in. wydatków w USA i tego, czy fundatorzy zamierzają zwrócić się do zarządu o wyjaśnienia, czy planują audyt w PFN i jak oceniają dotychczasowe efekty jej działań.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane