statystyki

Gospodarka i e-składka wyciągają z długów

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki26.02.2019, 11:10; Aktualizacja: 26.02.2019, 11:17
Na koniec 2018 r. ZUS miał niespełna 1,4 mln dłużników

Na koniec 2018 r. ZUS miał niespełna 1,4 mln dłużnikówźródło: ShutterStock

Największy problem ze spiralą zadłużenia mają szpitale, kopalnie i firmy przemysłowe.

Dane ZUS dają słodko-gorzki obraz polskich przedsiębiorstw. Z jednej strony dobra sytuacja w gospodarce spowodowała, że liczba aktywnych dłużników wyraźnie spadła. W takich segmentach, jak przetwórstwo przemysłowe w ciągu roku zmniejszyła się o prawie 12 tys. podmiotów, czyli o ponad 10 proc. W handlu ubyło ponad 35 tys. zadłużonych przedsiębiorców (ponad 18 proc.). A ogółem dłużników ubezpieczeniowych jest mniej o 12 proc. I to jest dobra informacja.

Zadłużenie wobec ZUS

Zadłużenie wobec ZUS

źródło: DGP

Zła jest taka, że równolegle z kurczeniem się grupy firm mających kłopoty z regularnymi płatnościami zwiększa się kwota zadłużenia. W przypadku przetwórstwa przemysłowego urosła ona w ciągu ostatniego roku o ponad 8 proc. do niemal 7 mld zł w 2018 r. W handlu był wzrost o 5,3 proc. (do 5,3 mld zł), w budownictwie też nastąpił ponad 5-proc. wzrost (także do 5,3 mld zł). Może to oznaczać, że w tych firmach, które nie wykorzystały dobrej koniunktury, problemy z płynnością nadal są duże. A powoduje je choćby ostra konkurencja cenowa i wzrost kosztów pracy, co ma przełożenie na spadek marż i powstawanie zatorów płatniczych.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane