Amerykański rynek finansowy skupiony jest na raportach kwartalnych spółek oraz na spekulacjach wokół szybkości wdrożenia reformy podatkowej i przyszłym szefie Rezerwy Federalnej. Z USA, Niemiec i UK napłynęły mocne dane makro. W tle oczekiwanie na posiedzenie EBC i PKB USA za III kw.

Dow Jones Industrial traci 0,3 proc., S&P 500 w dół o 0,4 proc., Nasdaq Comp. na 0,3-proc. minusie.

Inwestorzy rynków akcji przyglądają się wynikom spółek.

Zysk na akcję Visy w III kw. przekroczył najwyższe szacunki (90 centów vs 0,89 USD), a przychody wyprzedziły konsensus o rekordowe dla spółki 5,8 proc. Kurs spółki rośnie.

Reklama

Skorygowane przychody i zysk Coca-Coli również uplasowały się powyżej oczekiwań (50 centów na akcję vs 49 centów, 9,06 mld USD vs 8,72 mld USD). Notowania producenta napojów lekko zniżkują.

Reklama

Boeing utrzymał prognozę przychodów na bieżący rok i podwyższył szacunki podstawowego zysku na akcję. Inwestorzy oczekiwali jednak wyższej dynamiki wzrostu zysku - kurs spółki spada.

Przychody operacyjne netto Sprint (operator telekomunikacyjny) wyniosły w II kw. roku podatkowego 7,93 mld USD, o 100 mln USD poniżej konsensusu. Skorygowany EBITDA przekroczył jednak oczekiwania o 50 mln USD (2,73 mld USD), co winduje kurs spółki o 2 proc.

Spadkami na S&P 500 wyróżniał się AMD - producent chipów tracił 10 proc. po słabych wynikach.

We wtorek DJI zakończył sesję z kolejnym rekordem, po tym jak światowi giganci w swoich branżach, zwłaszcza w przemyśle, wyprzedzili oczekiwania rynku (Caterpillar, GM, 3M, McDonald's). Rynek akcji w USA ma szansę zakończyć 5. z rzędu kwartał z przeciętnym wzrostem zysków. Do tej pory w 2017 r. indeks S&P 500 czterdzieści dziewięć razy ustanawiał historyczne szczyty.

Łyżką dziegciu w beczce giełdowego miodu okazać się mogą wyniki kluczowych spółek technologicznych. W ciągu pięciu ostatnich sesji zniżkowały walory Facebooka, Amazona i Google, mimo solidnych wyników Netflixa.

Mocne osiągnięcia spółek w USA utwierdzają oczekiwania na kontynuację wzrostów wyceny aktywów na Wall Street i gospodarki USA.

W środę przypuszczenia znalazły potwierdzenie w twardych danych.

Zamówienia na dobra trwałe w USA we wrześniu wzrosły o 2,2 proc. mdm, mimo huraganów, które nawiedziły południe Stanów na początku tego miesiąca. Oczekiwano wzrostu o 1,0 proc. wobec 2,0 proc. mdm w sierpniu.

Sprzedaż nowych domów w USA we wrześniu wyniosła 667 tys. w ujęciu rocznym - to najwyższy odczyt od 2007 r. Oczekiwano jedynie 554 tys. wobec 561 tys. w sierpniu odnotowano 561 tys. Miesiąc do miesiąca sprzedaż wzrosła o 18,9 proc. wobec oczekiwań -1,1 proc. - tak wysokiej dynamiki nie odnotowano od początku 1992 r.

Amerykańscy statystycy przedstawią w piątek pierwszy szacunek wzrostu PKB USA za III kw. Oczekuje się dynamiki na poziomie 2,5 proc. SAAR wobec 3,1 proc. w II kw.

Po dojściu do głosu inwestorów ze Stanów, bez wyraźnego powodu osłabił się dolar, a wzrosty dochodowości na rynku FI wyhamowały.

Rentowność 10-letnich Treasuries rosła nawet o 4 pb. do 2,46 proc. We wtorek na zamknięciu papiery te po raz pierwszy od 5 miesięcy przekroczyły psychologiczno-techniczny prób 2,40 proc. Dwuletnie papiery USA kwotowane są już po 1,60 - najwyżej od 2008 r.

Kurs EUR/USD rośnie o 0,4 proc. do ponad 1,18.

SPEKULACJE NT. SZEFA FED I REFORMY PODATKOWEJ POD LUPĄ RYNKU

Rynek chłonie spekulacje o przyszłym szefie Rezerwy Federalnej i postępach w pracach nad reformą podatkową.

Obecna prezes Fed Janet Yellen w trakcie rozmowy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w ub. tygodniu powiedziała, iż chciałaby być powołana na drugą kadencję (pierwsza upływa 3. lutego) - informuje amerykańska prasa za źródłami.

Amerykańska prasa donosi, że prezydent USA Donald Trump na wtorkowym spotkaniu z deputowanymi z ramienia Republikanów senatorami sondował ich poparcie dla jednego z trójki głównych kandydatów na prezesa Fed. Największą aprobatą cieszył się podobno J. Taylor, uważany za monetarnego jastrzębia.

Trump powiedział w zeszłym tygodniu, że oprócz Taylora największe szanse na nominację ma obecny członek zarządu Fed Jerome Powell i Yellen (jej kadencja upływa 3. lutego). Nie wykluczył podwójnej nominacji na szefa i wiceprezesa Rezerwy.

Na froncie podatkowym, szef komisji ds. budżetu Izby Reprezentantów powiedział we wtorek, że ustawa podatkowa może ujrzeć światło dzienne 1. listopada. Potwierdzenie znalazły wcześniejsze przecieki medialne, że Paul Ryan, spiker niższej izby Kongresu, chciałby zakończyć prace nad reformą przed 23. listopada (święto dziękczynienia).

MOCNE DANE Z NIEMIEC I WLK. BRYTANII

Nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców są najlepsze w historii. Indeks Ifo, obrazujący te nastroje, wyniósł w październiku 116,7 pkt. wobec 115,3 pkt. w poprzednim miesiącu. Oczekiwano 115,1 pkt.

Odczyty sugerują, że niemiecka gospodarka, która osiąga niezłe wyniki od początku tego roku, również w czwartym kwartale może liczyć na mocny koniec 2017 r.

Analitycy oceniają, że w 2017 r. PKB Niemiec wzrośnie o 2,1 proc., co byłoby najlepszym wynikiem od 2011 r.

Lepiej od oczekiwań rozwijała się w III kw. gospodarka Wlk. Brytanii.

PKB na Wyspach wzrósł w III kw. o 0,4 proc. kdk - podano w pierwszym wyliczeniu. Oczekiwano 0,3 proc. kdk, tyle samo ile w II kw.

W ujęciu rdr brytyjski PKB wzrósł o 1,5 proc. w III kw. Szacowano właśnie 1,5 proc., podobnie jak w II kw.

Po danych umacniał się funt i tracił brytyjski dług. Kurs GBP/USD rósł niemal o 0,8 proc. do 1,324. Rentowność 10-letnich giltów zwyżkowała nawet o 7 pb. do 1,43 proc. - to najwyższy poziom od lutego.

Dane o PKB ponownie utwierdziły rynek w przekonaniu, że Bank Anglii podwyższy, po raz pierwszy od dekady, stopy procentowe podczas najbliższego posiedzenia banku 2 listopada. Wyceniane przez kontrakty na stopę BoE szanse na ruch w górę wzrosły w środę do 89 proc. z 82 proc.

WTI W DÓŁ PO TYGODNIOWYCH DANYCH O ZAPASACH

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu 856 tys. baryłek. Ankietowani przez Bloomberga analitycy oczekiwali spadku zapasów o 3 mln baryłek.

Rynek przyjął informacje lekko negatywnie. Baryłka WTI w dostawach na XII w Nowym Jorku traciła 0,5 proc. do 52,3 USD.

Rynek czeka na szczegóły planów OPEC w kwestii polityki wydobycia.

Państwa zrzeszone w kartelu rozważają wydłużenie obecnej polityki ograniczania wydobycia ropy naftowej do końca 2018 r. - wynika z nieoficjalnych doniesień. Obecnie umowa obowiązuje do końca marca.

Jednocześnie, kartel nie chce zalać rynku ropą bezpośrednio po wygaśnięciu porozumienia i przygotowuje strategię wyjścia. Przypominać ma ona programy taperingu programów luzowania ilościowego banków centralnych.