statystyki

Czekając na Antczaka. Dobre wyniki GPW nie uratują prezes Zaleskiej

autor: Małgorzata Kwiatkowska, Tomasz Jóźwik01.03.2017, 08:06; Aktualizacja: 01.03.2017, 09:55
Wyniki Giełdy Papierów Wartościowych

Wyniki Giełdy Papierów Wartościowychźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dobre wyniki finansowe Giełdy Papierów Wartościowych nie uratują prezes Małgorzaty Zaleskiej przed utratą stanowiska.

Mimo 5-proc. spadku przychodów GPW zarobiła w 2016 r. netto 131 mln zł. To o 7,9 proc. więcej niż rok wcześniej. Prezes Małgorzata Zaleska podkreślała, że to najwyższy zysk grupy GPW od 2011 r., na dodatek osiągnięty w niezbyt sprzyjających warunkach. Giełdzie nie pomagały ani spadek obrotów na rynku akcji, ani niewielka liczba debiutów. Prezes chwaliła się m.in. wprowadzeniem zachęt dla inwestorów mogących przyczynić się do zwiększenia płynności na rynku. Analitycy wpływ kierowanego przez Zaleską zarządu na wyniki firmy widzą jednak głównie po stronie kosztów. Te spadły o 14 proc., do 150 mln zł, poziomu najniższego od czterech lat.

– Obecny zarząd kieruje GPW zaledwie rok. To za krótko, by stwierdzić, czy wprowadzone zmiany w ofercie miały znaczący wpływ na wyniki po stronie przychodów – ocenia Maciej Bobrowski z DM BDM. Ekspert spodziewa się, że 2017 r. powinien być dla GPW lepszy. – W tym roku będziemy obserwować dalszą poprawę nastrojów na rynku akcji, co pozwoli na wzrost przychodów GPW w tym segmencie – dodaje specjalista. W 2016 r. spadły one o niemal 8 proc., do 184 mln zł.

Ale jest niemal pewne, że kolejny raport roczny giełdy zaprezentuje już nowy prezes. Walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki, nadzorowanej przez Ministerstwo Rozwoju, odwołało Małgorzatę Zaleską ze stanowiska już 4 stycznia. Jej miejsce ma zająć Rafał Antczak, dotychczas członek zarządu polskiego oddziału firmy doradczej Deloitte, co ciekawe, jeden ze współautorów programu gospodarczego... PO. Na zmianę na stanowisku prezesa zgodę musi jednak wyrazić KNF. Nadzorca rynku nie tylko zatwierdza kandydata, ale i akceptuje odwołanie poprzedniego menedżera. Na wczorajszym posiedzeniu KNF żadna z tych decyzji nie została podjęta.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane