Dobre wyniki finansowe Giełdy Papierów Wartościowych nie uratują prezes Małgorzaty Zaleskiej przed utratą stanowiska.
Mimo 5-proc. spadku przychodów GPW zarobiła w 2016 r. netto 131 mln zł. To o 7,9 proc. więcej niż rok wcześniej. Prezes Małgorzata Zaleska podkreślała, że to najwyższy zysk grupy GPW od 2011 r., na dodatek osiągnięty w niezbyt sprzyjających warunkach. Giełdzie nie pomagały ani spadek obrotów na rynku akcji, ani niewielka liczba debiutów. Prezes chwaliła się m.in. wprowadzeniem zachęt dla inwestorów mogących przyczynić się do zwiększenia płynności na rynku. Analitycy wpływ kierowanego przez Zaleską zarządu na wyniki firmy widzą jednak głównie po stronie kosztów. Te spadły o 14 proc., do 150 mln zł, poziomu najniższego od czterech lat.
Reklama

Reklama
– Obecny zarząd kieruje GPW zaledwie rok. To za krótko, by stwierdzić, czy wprowadzone zmiany w ofercie miały znaczący wpływ na wyniki po stronie przychodów – ocenia Maciej Bobrowski z DM BDM. Ekspert spodziewa się, że 2017 r. powinien być dla GPW lepszy. – W tym roku będziemy obserwować dalszą poprawę nastrojów na rynku akcji, co pozwoli na wzrost przychodów GPW w tym segmencie – dodaje specjalista. W 2016 r. spadły one o niemal 8 proc., do 184 mln zł.
Ale jest niemal pewne, że kolejny raport roczny giełdy zaprezentuje już nowy prezes. Walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki, nadzorowanej przez Ministerstwo Rozwoju, odwołało Małgorzatę Zaleską ze stanowiska już 4 stycznia. Jej miejsce ma zająć Rafał Antczak, dotychczas członek zarządu polskiego oddziału firmy doradczej Deloitte, co ciekawe, jeden ze współautorów programu gospodarczego... PO. Na zmianę na stanowisku prezesa zgodę musi jednak wyrazić KNF. Nadzorca rynku nie tylko zatwierdza kandydata, ale i akceptuje odwołanie poprzedniego menedżera. Na wczorajszym posiedzeniu KNF żadna z tych decyzji nie została podjęta.
Na wydanie werdyktu Komisja ma miesiąc, najwyżej dwa, jeśli sprawa jest wyjątkowo skomplikowana. Termin biegnie od dnia, w którym wnioskodawca uzupełni wszystkie braki formalne. Zadając GPW lub Rafałowi Antczakowi kolejne pytania, Komisja przesuwa datę podjęcia decyzji. W praktyce to może zająć KNF niemal rok – tyle czekał Sławomir Lachowski na zatwierdzenie na stanowisku szefa FM Banku. – Komisja pyta, strony bez zbędnej zwłoki odpowiadają – mówi Wojciech Nagel, szef rady nadzorczej GPW.
Przedstawiciele rynku nie spodziewają się jednak, aby dobre wyniki GPW pod rządami Małgorzaty Zaleskiej i przedłużający się proces zatwierdzenia zmian w zarządzie firmy mogły spowodować, że Mateusz Morawiecki, minister rozwoju i finansów, zmieni zdanie co do wymiany prezesa. Wskazują, że współpraca na linii prezes – rada nadzorcza, na której skład wpływ ma resort rozwoju, nie układa się najlepiej. Na początku lutego rada zarzuciła prace nad strategią grupy GPW na lata 2017–2021.
– Małgorzata Zaleska do zatwierdzenia odwołania wciąż kieruje GPW, ale widać, że jest w trudnej sytuacji i musi ograniczyć się do bieżącego administrowania – mówi przedstawiciel jednego z największych krajowych domów maklerskich.
Także działania Rafała Antczaka sugerują, że jest przekonany o tym, że otrzyma zielone światło od KNF. – Złożył wypowiedzenie zaraz po ogłoszeniu nominacji – informuje Ewa Rzeczkowska, rzecznik Deloitte.