Miedź na giełdzie metali w Londynie tanieje, podobnie w Szanghaju, w reakcji na oceny, że popyt na metale przemysłowe w Chinach może być słabszy od oczekiwań. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych tanieje o 0,3 proc. do 6.042,00 USD za tonę - podają maklerzy.

Na giełdzie metali w Szanghaju miedź również staniała o 0,3 proc.

Na rynkach jest niepokój o to, jak będzie wyglądać popyt na metale w Chinach, które są ich największym odbiorcą na świecie.

Rynki w Chinach przez pewien czas były nieczynne, bo mieszkańcy tego kraju świętowali nadejście nowego roku księżycowego. Teraz, gdy świętowanie się zakończyło, widać, że popyt na metale jest słabszy niż się tego spodziewano.

Tymczasem w chilijskiej kopalni miedzi Escondida od kilkunastu dni trwa protest załogi. Przedstawiciele związków zawodowych w Escondida, którzy reprezentują 2.500 strajkujących robotników z tej kopalni, spotkali się w poniedziałek z władzami BHP Billiton, ale na razie nie ma rozwiązania konfliktu. Kolejne "podejście" do rozwiązania sporu planowane jest pod koniec tego tygodnia.

Na poziom cen miedzi mają też wpływ informacje docierające na rynki z Indonezji. Firma Freeport-McMoRan Inc. zapowiadała, że wstrzyma produkcję miedzi w swojej kopalni Grasberg w Indonezji. To druga największa kopalnia miedzi na świecie, po Escondida.

Szefowie Freeport-McMoRan prowadzą rozmowy z władzami Indonezji na temat pozwoleń dla tej firmy dotyczących produkcji.