Na poniedziałkowym posiedzeniu rada nadzorcza Grupy Azoty powołała do zarządu Józefa Rojka i Tomasza Hinca - poinformowała w komunikacie spółka. Swoje funkcje objęli z dniem podjęcia decyzji przez RN.

Pod koniec lutego rada nadzorcza zdecydowała o powołaniu nowego prezesa Azotów - Mariusza Bobera oraz odwołaniu trzech wiceprezesów zarządu Krzysztofa Jałosińskiego, Marka Kapłuchę, Mariana Rybaka. Bober na stanowisku szefa grupy zastąpił Pawła Jarczewskiego.

Azoty informowały niedawno, że w 2015 roku zysk netto grupy wyniósł blisko 692 mln zł i był wyższy o 427 mln zł niż rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży przekroczyły 10 mld zł wobec 9,9 mld zł rok wcześniej.

Zgodnie ze strategią grupa planuje do 2020 r. przeznaczyć na inwestycje ok. 7 mld zł. W tym roku na inwestycje ma zostać przeznaczonych 2 mld zł. W 2015 roku sięgnęły one blisko 907 mln zł i zostały sfinansowane ze środków własnych, umów kredytowych, pożyczek m.in. z NFOŚiGW.

Grupa Azoty to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW. Spółka powstała w wyniku konsolidacji zakładów azotowych z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla. Grupa jest drugim co do wielkości producentem nawozów sztucznych w Europie i liczącym się producentem związków chemicznych.