Z szacunków wynika, że jest szansa na to, że deficyt będzie niższy niż ten prognozowany w ustawie budżetowej na 2022 rok - poinformowała w poniedziałek minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Zgodnie z budżetem, deficyt za 2022 r. ma wynieść nie więcej niż 29,9 mld zł.

Szefowa resortu finansów podkreśliła w poniedziałek na antenie radiowej Jedynki, że jest jeszcze za wcześnie, by podsumować budżet i zamknięcie 2022 roku. "To w drugiej połowie stycznia będziemy już mieli wszystko policzone" - przekazała.

Rzeczkowska dodała, że "z pierwszych szacunków, że jest szansa na to, że deficyt będzie niższy niż ten, który był prognozowany do ustawy budżetowej na 2022 rok".

Minister wskazała, że w 2023 rok wchodzimy z potrzebami pożyczkowymi zaspokojonymi na poziomie ok. 40 proc. "Płynność budżetu, czyli środki na rachunkach budżetowych wynoszą ponad 100 mld zł, więc jesteśmy po bezpiecznej stronie" - zaznaczyła.

Resort finansów w uzasadnieniu projektu budżetu na 2023 wskazał, że przewiduje, iż deficyt budżetu państwa w 2022 będzie niższy - niż wcześniej zakładano - i wyniesie ok. 23 mld zł. Deficyt zapisany w ustawie budżetowej na 2022 r. określono bowiem na poziomie 29,9 mld zł. (PAP)

autor: Michał Boroń