Czwartek minął pod znakiem umocnienia polskiej waluty, a tym samym pokonaliśmy istotne wsparcia na głównych parach powiązanych z PLN. W dalszym ciągu względną słabością wykazuje się amerykański dolar. Na dziś nie ma zaplanowanych istotnych publikacji, które mogłyby radykalnie zmienić bieżące trendy.

Wczoraj uwaga inwestorów była skupiona na danych z rynku pracy w USA. Poznaliśmy liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Odczyt na poziomie 333 tys. okazał się delikatnie lepszy od oczekiwań (336 tys.), co nie wpłynęło na poprawę sytuacji dolara. Inwestorzy odwrócili się od dolara i widać to nie tylko w odniesieniu do najważniejszej pary - EUR/USD, ale jest to również widoczne na pozostałych parach walutowych.

Ten tydzień mija pod znakiem silnej aprecjacji rodzimej waluty. Wczoraj polski złoty pokonał ważne poziomy. Para EUR/PLN przebiła poziom 4,20, natomiast USD/PLN spadł poniżej 3,15. W odniesieniu do zeszłego tygodnia wzrost wartości naszej waluty wynosi ponad 7 groszy w ujęciu do euro i prawie 10 groszy do dolara. Cieszą się też kredytobiorcy, ponieważ wczoraj frank szwajcarski w stosunku do złotego był wyceniany o 5 groszy niżej niż miało to miejsce jeszcze w połowie zeszłego tygodnia.

Kredytobiorcy posiadający kredyty w CHF, szczególnie przyglądają się sytuacji pary CHF/PLN. Wczoraj po południu niedźwiedzia część inwestorów walczyła ze wsparciem ulokowanym w okolicy 3,40, jest to zarówno poziom psychologiczny, a także lokalne minimum. Dzisiaj rano nastąpiło przebicie ten granicy i piątek dla pary CHF/PLN rozpoczyna się od handlu na poziomie 3,3985. Dzisiejszy dzień pokaże czy mamy do czynienia z fałszywym wybiciem, czy wyklaruje się dłuższy trend umacniający złotego.

Dzisiejsze kalendarium nie zawiera wydarzeń, które mogłyby mieć duże znaczenie dla bieżących trendów panujących na rynku. Inwestorzy zainteresowani handel na parach powiązanych z GBP powinni zainteresować się danymi z Wielkiej Brytanii, które poznamy już o 10:30. Rynkowy konsensus zakłada, że bilans handlu zagranicznego wyniesie -8,5 mld GBP. Pół godziny później poznamy finalny odczyt wysokości inflacji konsumenckiej CPI we Włoszech (prognoza: 0,0% m/m oraz 1,1% r/r).

Marcin Rogalski - FX Dealer w Internetowykantor.pl