Elżbieta Chojna Duch stwierdziła, że pomimo nie najlepszych obecnie perspektyw dla polskiej gospodarki, stopy procentowe powinny pozostać na obecnym poziomie. Argumentowała to spodziewanym ożywieniem gospodarki w drugiej połowie roku. W lipcowej projekcji inflacyjnej wzrost gospodarczy na 2013 r. jest przewidywany na 1,1%, po czym w 2014 r. 2,4% i 3,0% w 2015 r.

Sytuacja w Egipcie nadal jest niespokojna. Wczoraj doszło do serii zamieszek, a dzisiaj agencje donoszą, że tymczasowy prezydent Egiptu Adli Mansur oświadczył, że wybory parlamentarne odbędą się dopiero po opracowaniu poprawek do egipskiej konstytucji. Proces ten ma trwać ok. 4-5 miesięcy. Czyli wybory powinny odbyć się w grudniu b.r. Na fali zamieszek w Egipcie ropa crude przebiła psychologiczną barierę 100 USD za baryłkę i dziś jest kwotowana na poziomie 103,20. 

Bardzo ciekawa sytuacja rysuje się na szwajcarskim franku. Na fali ostatniego umocnienia ryzykownych aktywów, frank zaczął się silnie osłabiać w stosunku do EUR osiągając poziom 1,2443. Obecna fala osłabienia franka tłumaczona jest plotkami jakoby Szwajcarski Bank Centralny rozważał podniesienie poziomu interwencyjnego z obecnego 1,2000.

Dzień dzisiejszy nie obfituje w żadne istotne dane. O 10.30 opublikowane zostaną dane z Wielkiej Brytanii o produkcji przemysłowej oraz bilansie handlu zagranicznego.

Michał Kaszkowiak