Od początku tygodnia wspólna umacnia się wobec amerykańskiego dolara. Kurs EUR/USD wzrasta pod linię krótkoterminowego trendu spadkowego i obecnie notowany jest na 1,2890. Kurs EUR/PLN od początku tygodnia stabilizuje się przy poziomach z piątkowego zamknięcia. Notowania poruszają się w przedziale 4,29 – 4,32.

Wraz z widocznym od początku tygodnia lekkim osłabieniem amerykańskiego dolara, zniżkuje kurs USD/PLN. Obecnie znajduje się na 3,3380. Dziś wydarzeniami, które mogą przyciągnąć uwagę będą: odczyt dynamiki produkcji przemysłowej z Wielkiej Brytanii za maj (10:30) oraz wystąpienie członka zarządu ECB Jorga Asmussena (początek 17:00). W sierpniu czeka nas ważne posiedzenie Banku Anglii, na którym może dojść do dalszego poluzowanie polityki pieniężnej (prawdopodobnie poprzez zwiększenie programu skupu aktywów).

Jednak jeżeli do tego czasu dane z brytyjskiej gospodarki wciąż będą pozytywnie zaskakiwać, Carneyowi może być trudno przekonać pozostałych członków władz monetarnych do zmiany polityki. Na kolejny wzrost produkcji przemysłowej w ujęciu miesięcznym wskazuje m. in. poprawa wartości indeksu PMI dla przemysłu. Kurs GBP/USD od ubiegłotygodniowego minimum na 1,4860 wzrósł już nieco ponad 100 pipsów. Dzisiejsze dane, jeżeli wskażą na dalszą poprawę koniunktury powinny przedłużyć okres umocnienia brytyjskiej waluty.

Szymon Zajkowski