ISM nieoczekiwanie pod kreską, giełdy jednak nieco wyżej

Dużym zaskoczeniem okazała się publikacja indeksu ISM dla amerykańskiej gospodarki. Indeks odnotował spadek z 50,7 do 49 pkt., znacznie poniżej oficjalnego konsensusu na poziomie 50,5 pkt. Jak jednak wczoraj pisaliśmy nieoficjalne oczekiwania były znacznie wyżej po tym, jak indeks Chicago PMI odnotował ogromny, niemal 10 pkt. wzrost. Publikacja ISM jest najsłabsza od połowy 2009 roku, a to nie jest dla rynków dobrą wiadomością. Nie można wykluczyć bowiem scenariusza, iż wzrost w USA będzie umiarkowany, co wystarczy aby na rynku pracy miała miejsce stopniowa poprawa, niejako zmuszająca Fed do odwrotu. Dla rynków znacznie lepsza byłaby odwrotna kombinacja – szybki wzrost aktywności ekonomicznej przy powolnej poprawie sytuacji na rynku pracy.

Dane, choć mocno rozczarowujące, miały jednak tylko krótkotrwały wpływ na rynek. Kontrakt na indeks S&P500 obronił wsparcie na poziomie 1619 pkt. (o którym wspominaliśmy we wczorajszym komentarzu), co więcej Nikkei225 obronił dołek z połowy kwietnia na poziomie 12940 pkt. i tym samym przewaga na chwilę obecną jest po stronie kupujących. 

Lepsze dane z Europy, euro zyskuje

Majowe indeksy PMI dla europejskiego przemysłu okazały się wyjątkowo dobre. Już wstępne indeksy dla Niemiec i Francji wskazały na niewielką poprawę sytuacji, ale wczoraj obydwa indeksy zostały wyraźnie skorygowane w górę (odpowiednio z 49 do 49,4 i z 45,5 do 46,4 pkt.).

Co jednak bardziej istotne, dane dla Hiszpanii i Włoch (48,1 i 47,3 pkt., dla Hiszpanii był to wzrost aż o 3,4 pkt.!) okazały się bardzo mocne. Tak silna jednoczesna poprawa jest wręcz niewiarygodnym zaskoczeniem… i być może tym należy tłumaczyć skromną reakcję rynku. Dane już wcześniej bowiem dawały kilkukrotnie mylne sygnały ożywienia, nabierając nawet EBC. Gdyby jednak miało oznaczać to nową tendencję, o obniżeniu stopy depozytowej w strefie euro można będzie zapomnieć, a to oznaczać będzie szansę na umocnienie euro, zakładając oczywiście neutralną sytuację po stronie dolara. Tego jednak nie dowiemy się przez kolejny miesiąc, zatem w tym tygodniu uwaga jest skoncentrowana na dolarze i czekającej nas w piątek publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy.

RBA nie zmienił stóp, AUD zyskuje wobec dolara

Tym razem Bank Australii już nie zaskoczył – stopy procentowe nie zostały zmienione i podstawowa stopa wynosi nadal 2,75%. Komunikat Banku był w miarę neutralny, choć RBA zauważa, iż niska inflacja pozwala na dalsze luzowanie monetarne, gdyby zaszła taka potrzeba. Mimo to para AUDUSD wykorzystała decyzję Banku do obrony ubiegłorocznych minimów i notuje niewielkie wzrosty. Trzeba jednak zauważyć, iż takiemu ruchowi sprzyjają globalne nastroje. Dla samego AUD ważniejsze w tym tygodniu mogą być dane o PKB, które poznamy w nocy (3.30). Konsensus zakłada, iż wzrost w pierwszym kwartale przyspieszył do 0,8% q/q.

dr Przemysław Kwiecień