Patrząc na ostatnią siłę dolara oraz słabość metali szlachetnych, część inwestorów oczekuje, że dostosowanie w dół skupowanych przez FED aktywów może mieć miejsc już nawet podczas czerwcowego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku. W tym tygodniu nie zabraknie także wystąpień wielu przedstawicieli FED-u, z Benem Bernanke na czele zeznającym w środę przed Kongresem. Tego samego dnia w nocy prezes Haruhiko Kurda podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Banku Japonii odniesie się z pewnością do sytuacji w trzeciej największego gospodarce na świecie oraz na rynku jena, którego siła ponownie budzi obawy u ministra gospodarki. W czwartek poznamy zaś wstępne odczyty indeksów PMI dla krajów strefy euro, Chin oraz Stanów Zjednoczonych. W Polsce opublikowane zaś zostaną dane o produkcji przemysłowej w kwietniu (wtorek; nasza prognoza 0% r/r) oraz protokół z majowego posiedzenia RPP(czwartek).

Co dalej z QE3?

Naszym zdaniem nie można wykluczyć ograniczenia QE już na czerwcowym posiedzeniu. Ostatnie wypowiedzi przedstawicieli FED-u, nawet tych bardziej jastrzębich, już po kilku słabszych publikacjach (indeksy regionalne, produkcja przemysłowa, niska inflacja bazowa) z ubiegłego tygodnia, wskazują że prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest całkiem spore. Oczywiście ostatecznie największy wpływ na decyzję członków FOMC będzie mieć odczyt danych z rynku pracy za maj (07.06), ale publikacja minutes w środę oraz wystąpienie tego samego dnia szefa FED przed Kongresem mogą powiedzieć rynkom wiele na temat zmieniającego się podejścia do QE3 u przedstawicieli amerykańskich władz monetarnych.

Złoto i srebro dalej w dół

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami dalej spadają ceny złota i srebra. Oczywiście obu metalom nie służy rosnące prawdopodobieństwo wycofywania się FED-u z ultra luźnej polityki monetarnej oraz dość szybkie pozbywanie się surowców przez fundusze ETF. Od początku maja z największego funduszu – SPDR Gold Shares ubyło blisko 40 ton złota. W skarbcach tego funduszu pozostało cały czas ponad 1000 ton, a we wszystkich ETF-ach lekko powyżej 2000 ton.

Paweł Kordala

Daniel Kostecki