Przecena złota zatrzymana, MFW obniżył kolejny raz prognozę wzrostu PKB dla Polski i świata, kurs EUR/USD spada w czasie, gdy złotówka umacnia się do głównych walut, a na rynkach surowcowych panuje przecena.

Nastają dziwne czasy w światowej gospodarce. Spadający kurs złota zatrzymał się wczoraj w okolicach 1353 USD/uncję po 13% spadku rozpoczętym w piątek. Są to poziomy najniższe od 2 lat. Przeceniane są także inne surowce jak miedź (7300 USD/tona) i ropa (100 USD/baryłka), których ceny są najniższe od roku. Banki inwestycyjne już w minionych tygodniach wydawały rekomendacje “sprzedaj” na złocie, ale chyba nikt się nie spodziewał aż takich spadków. Prezesi banków narodowych nie widzą szansy na zwiększenie rezerw złota swoich krajów w większości odpowiedzieli, że pękła bańka spekulacyjna na tym kruszcu. I to wszystko dzieje się gdy ze świata płyną informację o spowolnieniu gospodarczym w czasie gdy miało nastąpić pierwsze ożywienie. Mechanizm nie zadziałał prawidłowo tym razem. Inwestorzy nie traktują już surowców jako bezpieczną przystań i są one przewartościowane albo to był wypadek przy pracy.

Kolejnym po Chinach kraju, który zawodzi inwestorów publikowanymi wskaźnikami makroekonomicznymi są Niemcy. Wczoraj pod koniec dnia instytut ZEW z lekkim opóźnieniem podał odczyt na poziomie 36,30 pkt. Wskaźnik opisuje sentyment analityków na rynku niemieckim i okazał się on bardzo słaby. Poziom za marzec był równy 48,50 pkt, ale oczekiwania na ten miesiąc były w okolicach 40,50 punktu. Nikt się nawet nie spodziewał, że odczyt będzie niższy o 12,2 punkta. Jest to pierwszy tak silny zwiastun niewykluczonego spowolnienia w Niemczech.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zrewidował też wczoraj swoje prognozy dotyczące wzrostu w Polsce. Ocenił, że w tym roku Polska będzie rosła w tempie 1,3% PKB (wcześniej prognozowano 2,2%). Gospodarka na świecie urośnie o 3,3% zamiast 3,5%.
Po raz kolejny w ostatnich dniach widać korelację polskiej waluty i dolara. Gdy na rynku słychać o powracającym kryzysie w Europie, choćby z powodu Portugalii w reakcji na to spada kurs EUR/USD umacniając dolara wraz za nim umacnia się także polska złotówka. Co świadczy tylko o tym jak bardzo bezpieczna staje się Polska.

Reklama

Artur Baron - Główny dealer walutowy w Internetowykantor.pl