Co w związku z uruchomieniem nowego systemu transakcyjnego zmieni się na GPW
W poniedziałek na warszawskiej giełdzie rusza UTP. Zarząd GPW zdecydował, że w związku z tym zaraz po piątkowej sesji stracą ważność wszystkie niezrealizowane zlecenia maklerskie. Dotyczyć to będzie zarówno zleceń przekazanych na giełdę, jak i do alternatywnego systemu obrotu.
Wyczyszczenie karnetów jest ważne zwłaszcza dla inwestorów, którzy są przyzwyczajeni do stosowania stałych zleceń, jak np. stop-loss. – Klienci większości domów maklerskich będą musieli wystawić ponownie takie zlecenia – mówi Kamil Brzozowski, dyrektor biura operacji brokerskich Noble Securities. – Inaczej w poniedziałek rano przed startem notowań karnety mogą być puste – dodaje. Niektóre biura maklerskie, np. DM BZ WBK, deklarują jednak, że w poniedziałek rano ponownie przekażą stare zlecenia klientów na giełdę.
Część brokerów w związku z przygotowaniami do przejścia GPW z Warsetu na UTP ograniczy w najbliższy weekend dostęp do swoich serwisów inwestorskich. W DM BZ WBK przerwa potrwa od godziny 23.00 w piątek do niedzielnego poranka.
W opinii Kamila Brzozowskiego zaistniała sytuacja nie powinna mieć wpływu na notowania podczas poniedziałkowej sesji, choć nie można też wykluczyć, że w przypadku bardzo mało płynnych spółek mogą się pojawić zlecenia tylko po jednej stronie: tylko sprzedaży lub kupna. – Ponieważ start UTP oznacza wprowadzenie nowego rodzaju zleceń, warto, by inwestorzy zapoznali się z nimi przed pierwszą sesją – dodaje. Przykładem mogą być zlecenia z ważnością na fixing, które będzie można składać w trakcie sesji. – Inwestor składający taką dyspozycję zakłada, że zostanie ona aktywowana na fixingu podczas zamknięcia sesji. Tymczasem po równoważeniu kursu, gdyby do niego doszło, również mamy fixing. Złożone podczas sesji tego typu zlecenie może być zrealizowane także na takim fixingu. Warto o tym pamiętać – dodaje Brzozowski.
Warto pamiętać, że 16 kwietnia sesji nie będzie. Jak wynika z naszych informacji, zarząd GPW podjął taką decyzję na prośbę niektórych domów maklerskich. Brokerzy chcieli mieć więcej czasu na rozliczenie pierwszej sesji przeprowadzonej w systemie UTP. Nie można wykluczyć, że z powodów nieprzewidzianych trudności będą musieli rozliczyć tę sesję w awaryjnym trybie, na co mogą potrzebować więcej czasu.
Wraz z wdrożeniem UTP obowiązywać będzie nowy harmonogram sesji. Notowania na rynku kasowym trwać będą od 9 do 17 (obecnie do 17.30), zaś na rynku terminowym – od 8.45 do 17 (teraz od 8.30 do 17.30). Przyjmowanie zleceń zaczynać się będzie o 8.30, pół godziny później niż dotychczas.

20 tys. zleceń na sekundę będzie mógł obsłużyć system UTP

850 zleceń na sekundę może obsłużyć obecny system Warset