Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się solidnymi wzrostami, a indeks DJI zyskał ponad 300 pkt. Inwestorzy mają nadzieję, że szczepionka przeciw koronawirusowi wpłynie korzystnie na wzrost PKB w gospodarkach rozwiniętych w średnim okresie.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1,12 proc. i wyniósł 29 591,27 pkt. S&P 500 zwyżkował 0,56 proc. i wyniósł 3577,59 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w górę 0,22 proc. do 11 880,63 pkt.

"Przeciąganie liny między akcjami technologicznymi i cyklicznymi prawdopodobnie będzie kontynuowane przez kilka następnych tygodni. Możemy spodziewać się trudnych dni, gdy zostaną opublikowane dane gospodarcze, które będą odzwierciedlać pogorszenie wydatków konsumenckich, czego obecnie doświadczamy" - oceniła Shannon Saccocia, dyrektorka ds. inwestycji w Boston Private.

Akcje wzrosły na wieść o tym, że szczepionka opracowywana przez AstraZeneca i Uniwersytet w Oxfordzie ma skuteczność do 90 proc.

To już trzeci poniedziałek z rzędu, gdy któryś z koncernów farmaceutycznych informuje o wysokiej skuteczności swojej szczepionki. Wcześniej zrobiły to Pfizer i BioNTech oraz Moderna.

Pierwsi Amerykanie mogą przyjąć szczepionki na koronawirusa już 11 lub 12 grudnia - poinformował szef amerykańskiego programu szczepień na Covid-19 dr Moncef Slaoui. Dodał, że możliwe jest wysyłanie szczepionek do ośrodków szczepień w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia.

Pfizer wystąpił w piątek do władz USA o zezwolenie na dopuszczenie do użytku w trybie nadzwyczajnym opracowanej przez siebie szczepionki przeciw koronawirusowi. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ma się w tej sprawie spotkać 10 grudnia.

Akcje producenta leków Regeneron Pharmaceuticals rosły 0,5 proc. po tym, jak FDA w sobotę wydała zezwolenie na awaryjne stosowanie terapii przeciwciałami firmy na COVID-19.

Poprawa nastrojów wśród inwestorów to efekt, obok wiadomości w sprawie szczepionki, nieoficjalnych informacji, że Janet Yellen może zostać nominowana przez prezydenta-elekta Joe Bidena na stanowisko sekretarza skarbu.

Yellen była prezesem Rezerwy Federalnej w latach 2014-2018, kiedy amerykańska gospodarka notowała solidne wzrosty, stopy procentowe były na niskim poziomie, a S&P 500 zyskał prawie 60 proc.

"Yellen to duże nazwisko, ze świetnym doświadczeniem, wspartym kadencją w Fed. Nie jestem zaskoczony, że rynki przyjęły te informacje z zadowoleniem" - uważa Alli McCartney z UBS Wealth Management.

"Janet Yellen to wspaniały wybór, gdy chodzi o stanowisko sekretarza skarbu; powinna być w miarę szybko zatwierdzona przez Senat" - powiedział prezydent i dyrektor wykonawczy Instytutu Finansów Międzynarodowych (IIF) Tim Adam. "Yellen jest światowej rangi ekonomistką, a także oddaną swemu powołaniu funkcjonariuszką służby publicznej. Gdy położy swą pewną, budzącą zaufanie i pragmatyczną rękę na sterach amerykańskiej gospodarki, będzie umiała wyprowadzić ją na szersze wody po kryzysie wywołanym Covid-19" - argumentował.