statystyki

Jak zbudować w Polsce piramidę finansową [WYWIAD]

autor: Maciej Miłosz10.10.2020, 08:45; Aktualizacja: 10.10.2020, 10:05
piramida finansowa

piramida finansowaźródło: ShutterStock

Piramidę da się zbudować w każdym otoczeniu prawnym, jeśli trafimy na podatny grunt – dobrze opakowany produkt, dobrego sprzedawcę i chętnego do zainwestowania. 90 proc. takich przedsięwzięć nad Wisłą opiera się na nieruchomościach.

J ak zbudować w Polsce piramidę finansową?

Paulina Kolowca: 90 proc. wszystkich tego rodzaju przedsięwzięć nad Wisłą opiera się na nieruchomościach. To najpopularniejsze cele inwestycyjne. Jako twórca piramidy wymyślam, co chcę wybudować – np. apartamentowiec nad morzem, centrum handlowe albo nowoczesny wieżowiec. Po prostu obiekt, w który warto zainwestować.

Ale co to znaczy „wymyślam”?

Agnieszka Tomaszewska: W tym cały szkopuł. Tej nieruchomości wcale nie muszę mieć. Nie muszę mieć prawa własności ani nawet podpisanej umowy przedwstępnej jej zakupu. Wielokrotnie w przypadku piramid finansowych dochodziło do emisji obligacji czy innych instrumentów finansowych na nieruchomość, która dopiero miała być kupiona. Ale zazwyczaj nigdy do tego nie dochodziło. Na przykład w pobliżu Ronda ONZ w centrum Warszawy jest piękna działka, która stoi od 20 lat pusta. Wymyślam więc sobie, że dogadałam się z miastem i postawię tu przepiękny biurowiec. Zbieram pieniądze, kilkadziesiąt milionów euro na budowę.

Jak się do tego zabieram od strony prawnej?

PK: Zakładam np. spółkę akcyjną. Wystarczy jedna osoba i kapitał o wartości 100 tys. zł. Ale można tych pieniędzy nawet nie mieć. Wystarczy oświadczenie, że mam go w aktywach niepieniężnych, jak samochody, specjalistyczne know-how czy zbiór danych elektronicznych wart 100 tys. zł. Taką spółkę można zarejestrować elektronicznie albo u notariusza w ciągu dwóch tygodni.

Ile to kosztuje?


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • alelleuja i do przodu(2020-10-10 14:43) Zgłoś naruszenie 35

  Ależ ona już jest. I to dwie 1. To organizacje kościelne i ta katolicka i prawosławna. W zamian za życie wieczne i grzechów wybaczenie - wszyscy płacą. Najwięcej bierze Watykan - świętopietrze, z budżetu /np. f-sz kościelny, zwrot dóbr ukradzionych narodowi od 966 do 1949, dotację z budżetu/ datki wiernych /potem handlują na giełdzie i kupują luksusowe nieruchomości. Kariera urzędnicza za dojnej zmiany - za nic nie płacą, opluwają darczyńców i szczują skutecznie okradzionego przeciwko drugiemu okradzionemu.

  Odpowiedz
 • M.(2020-10-11 22:49) Zgłoś naruszenie 10

  Ależ podaję. Pani podaje informacje w zakresie piramidy związanej z z tematem MISY. Na szczegółowe pytania nie potrafi odpowiedzieć zasłaniając się tajemnicą lub know-how. Chwali się, że rzekomo odzyskali już pieniądze, ale po naciskaj okazuje się, że to jeszcze zanim Panowie Prezesie trafili do aresztu. ;) A 10k czy więcej to krzyczy za samo wejście w temat nie mając ŻADNEJ wiedzy. Pozdrawiam

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • M.(2020-10-10 21:12) Zgłoś naruszenie 12

  Akurat Pani Kolowiec to do specjalistów bym nie zaliczal. Miałem przyjemność poznać Panią w trakcie rozmowy w przedmiocie jednej z piramid i takich opowieści które zmyślala to ze świecą szukać. Ale grunt to reklama sponsorowana w postaci w wywiadu. Pozdrawiam

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • dzwon ze spiżu(2020-10-11 09:36) Zgłoś naruszenie 10

  Prawo w Polsce tak jest skonstruowane , że zamiast ściągnąć portki ze złodzieja , ściąga portki z okradzionego ,jeżeli naturalnie coś mu się jeszcze zostało . Dlatego tylu oszustów pcha się do polityki.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane