Miedź na LME lekko zyskuje pomimo słabych danych makro z chińskiej gospodarki. Metal wyceniany jest na LME w transakcjach 3-miesięcznych blisko 5.796,00 USD za tonę, notowanych na zamknięciu handlu podczas poprzedniej sesji - podają maklerzy.

Na Comex w N.Jorku miedź zwyżkuje o 0,02 proc. do 2,6285 USD za funt.

W poniedziałek w Chinach podano, że w dolarach eksport Chin rdr spadł we IX o 3,2 proc., po spadku poprzednio o 1,0 proc. i wobec oczekiwanego przez analityków spadku o 2,8 proc.

Import spadł zaś o 8,5 proc., po spadku poprzednio o 5,6 proc. i wobec szacowanego spadku we IX o 6,0 proc.

Widać więc wyraźnie negatywne skutki obowiązujących amerykańskich ceł na chińskie towary i postępującego spowolnienia w gospodarce Chin.

Analitycy zwracają uwagę, że słabe wyniki w eksporcie wywiera presję na chińską gospodarkę, która w III kw. wzrośnie prawdopodobnie w najwolniejszym tempie od prawie 30 lat.

Dane o chińskim PKB zostaną opublikowane w piątek.

"Niedźwiedzie, chińskie dane o handlu to opóźniona reakcja na trwająca wojnę handlową" - mówi Wang Yue, analityk Shanghai East Asia Futires Co.

"Negatywny wpływ na gospodarkę Chin może trwać dość długo" - dodaje.

Tymczasem we wtorek w Waszyngtonie rozpocznie swoje coroczne spotkanie Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który prawdopodobnie obniży swoje prognozy wzrostu dla globalne gospodarki na 2019 i 2020 r.

Podczas poprzedniej sesji miedź na LME zwyżkowała o 15 USD do 5.796,00 USD za tonę.