statystyki

Złoty traci na wartości. Inflacja może sięgnąć czterech procent?

autor: Marek Chądzyński21.08.2019, 10:55; Aktualizacja: 21.08.2019, 11:02
Odwrót od złotego w obliczu gospodarczego spowolnienia wcale nie jest złą informacją

Odwrót od złotego w obliczu gospodarczego spowolnienia wcale nie jest złą informacjąźródło: ShutterStock

Strach przed skutkami wojen handlowych osłabia polską walutę. I dobrze – o ile nie będzie to zbyt długo trwało.

W ciągu ostatniego miesiąca euro podrożało o 11 gr, dolar o niemal 15 gr, a frank szwajcarski o blisko 16 gr. Złoty słabnie i nie jest tu wyjątkiem – inne waluty tzw. rynków wschodzących również tracą na wartości. Powód? Kolejne odsłony wojny handlowej między USA i Chinami (Amerykanie zapowiedzieli nowe cła na chiński import), ryzyko twardego brexitu (premier Boris Johnson zażądał od Komisji Europejskiej renegocjacji umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE pod groźbą wyjścia bezumownego) czy coraz gorsze dane ze strefy euro. Zwłaszcza z gospodarki niemieckiej, która skurczyła się w drugim kwartale o 0,1 proc. w porównaniu do kwartału pierwszego, stając tym samym u progu recesji. To wszystko razem wywołuje wśród inwestorów odruch nazywany ucieczką do bezpiecznych przystani – czyli sprzedaż aktywów uważanych za bardziej ryzykowne i przenoszenie kapitału do takich, które uchodzą za bezpieczne. Waluty rynków wschodzących – w tym złoty – są w tej pierwszej grupie. W tej drugiej jest m.in. szwajcarski frank, złoto czy niemieckie obligacje.

FRANKOWICZE POD PRESJĄ, FRANK BĘDZIE DROGI

Ale odwrót od złotego w obliczu gospodarczego spowolnienia wcale nie jest złą informacją. Ekonomiści nazywają to automatycznym stabilizatorem. W teorii działa to w ten sposób, że co prawda złoty traci, ale dzięki temu eksporterom łatwiej utrzymać atrakcyjną cenę. Przy spadającym popycie to właśnie cena ma kluczowe znaczenie dla podtrzymania konkurencyjności. Eksport, mimo spowolnienia gospodarczego u najważniejszych partnerów handlowych, wcale nie musi spadać. To teoria, bo wśród ekspertów trwa dyskusja o tym, czy ten mechanizm działa jeszcze w warunkach zglobalizowanej gospodarki, gdzie firmy są ponadnarodowe i kurs walutowy ma drugorzędne znaczenie.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane