Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje w reakcji na obawy, że nadpodaż surowca na globalnych rynkach utrzyma się, a przyczyni się do tego m.in. rekordowy eksport amerykańskiej ropy - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 49,94 USD, po zniżce o 4 centy.

Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 3 centy do 55,83 USD za baryłkę.

W środę amerykański Departament Energii poinformował w swoim cotygodniowym raporcie, jak wygląda sytuacja paliwowa w USA

Reklama

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu aż o 6,02 mln baryłek, czyli 1,3 proc., do 464,96 mln baryłek - podał Departament Energii (DoE). Ankietowani przez Bloomberga analitycy oczekiwali spadku zapasów o 500 tys. b.

Reklama

Zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 1,64 mln baryłek, czyli o 0,8 proc., do 218,93 mln baryłek. Tu oczekiwano wzrostu o 1 mln b.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 2,6 mln baryłek, czyli 1,9 proc. do 135,44 mln baryłek - podał DoE

Jednak, jak wynika z danych DoE, w ub. tygodniu wzrósł eksport amerykańskiej ropy, już 4. tydzień z rzędu i wyniósł rekordowe 1,98 mln baryłek dziennie.

Przyczynił się do tego huragan Harvey, który w sierpniu zaatakował amerykański stan Teksas, gdzie znajduje się wiele rafinerii. Zakłady te musiały wstrzymać pracę, więc spadło zapotrzebowanie na ropę, a jej producenci zaczęli szukać nowych rynków odbioru surowca za granicą.

Teraz formuje się tropikalna depresja, która może przekształcić się w huragan i zaatakować w niedzielę tereny nad Zatoką Meksykańską, a to może spowodować konieczność przerwania pracy przy wydobyciu ropy i gazu ziemnego w tym regionie.

Podczas poprzedniej sesji surowiec w USA staniał o 44 centy do 49,98 USD/b.

We wrześniu ropa w USA zyskała 9,4 proc.