Główne indeksy amerykańskiej giełdy pozostają w okolicach historycznych szczytów, ustanowionych ostatnio. Uwagę zwracają niższe od oczekiwań dane makro, na które wpływ miał jednak huragan Harvey. Kolejne jastrzębie sygnały z Banku Anglii umacniają funta szterlinga i wzmacniają oczekiwania na podwyżki stóp proc. w UK.

Dow Jones Industrial rośnie 0,1 proc., S&P 500 w górę o 0,1 proc., Nasdaq Comp. rośnie o 0,4 proc.

Wszystkie trzy indeksy zyskały od poniedziałku już ponad 1 proc.

Wzrost notuje jedynie sektor telekomów i finansowy.

Rosną akcje AMD i Nvidii, producentów kart graficznych, służących do "wydobywania" kryptowalut, głównie Bitcoina. Evercore podniósł w piątek cenę docelową Nvidii do 250 USD ze 180 USD. Akcje spółki notowanie były w piątek w okolicach 176 USD.

Kurs Bitcoina notował w piątek dynamiczne wahania - wyrażony w dolarach spadał w piątek nawet o 13 proc., pogłębiając zniżki od szczytu z początku września do niemal 40 proc. Jednak po południu Bitcoin rośnie już niemal 10 proc. do ok. 3700 USD.

Agencje poinformowały w piątek, że Chiny zamierzają do końca września zakazać handlu kryptowalutami.

Ponad 6 proc. (najmocniej od 2 lat) traciły walory Oracle. Producent oprogramowania poinformował o spodziewanym spadku przychodów z jednego z kluczowych segmentów działalności w II kw.

Spadają notowania linii lotniczych. JPMorgan obniżył w piątkowej nocie prognozy wyników amerykańskich przewoźników na IV kw., w tym United Airlines i Spirit Airlines o połowę i obniżył tym spółkom (oraz American Airlines) rekomendację.

Uwaga rynków w USA zwrócona jest na sierpniowe dane makroekonomiczne.

Negatywnie zaskoczyły odczyty sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Na ostatni wskaźnik istotny wpływ miał jednak huragan Harvey.

Sprzedaż detaliczna spadła o 0,2 proc. mdm. Analitycy spodziewali się wzrostu o 0,1 proc. mdm. Z wykluczeniem sprzedaży aut w sierpniu sprzedaż wzrosła o 0,2 proc. mdm. Oczekiwano wzrostu o 0,5 proc. mdm.

W dół zrewidowano odczyt za lipiec: do 0,3 proc. mdm, po korekcie z 0,6 proc.

Mocny spadek zanotowano także w tzw. grupie kontrolnej sprzedaży detalicznej, służącej do wyliczenia PKB USA. W kwartale zakończonym w sierpniu sprzedaż ta (SAAR) wzrosła o 1,1 proc., podczas gdy w okresie maj-lipiec odnotowano +3,3 proc.

Departament Handlu w osobnym komunikacie poinformował, że nie jest w stanie wyizolować z danych efektów huraganu Harvey, z uwagi na ograniczenia metodologiczne.

Produkcja przemysłowa w USA w sierpniu spadła o 0,9 proc. mdm - podała Rezerwa Federalna (Fed). Oczekiwano wzrostu o 0,1 proc. mdm. W lipcu wskaźnik wyniósł 0,4 proc. mdm., po korekcie z 0,2 proc.

Fed poinformował, że huragan Harvey wpłynął na spadek wskaźnika o ok. 0,75 pkt. proc.

Powyżej oczekiwań uplasował się za to indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork, który we wrześniu do 24,4 pkt. z 25,2 pkt. w poprzednim miesiącu. Oczekiwano zniżki do 18,0 pkt.

Nie zaskoczył odczyt indeksu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich Uniwersytetu Michigan, który wyniósł we wrześniu 95,3 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano spadku wskaźnika do 95,0 pkt. z 96,8 pkt. w sierpniu.

Na rynku walutowym, dolar kontynuuje osłabienie względem euro, które wspierają mocne dane o wzroście płac na obszarze objętym wspólną walutą (patrz niżej). Kurs EUR/USD rośnie o 0,8 proc. do niemal 1,198.

Czwartkowa publikacja danych o CPI za sierpień, które po raz pierwszy od 5 miesięcy przebiły oczekiwania rynku, na nowo rozbudziła spekulacje o ścieżce podwyżek stóp procentowych w USA.

Po raz pierwszy od dłuższego czasu szanse na grudniową, trzecią w tym roku podwyżkę fed funds wzrosły powyżej 50 proc.

Oczekuje się, że w końcówce roku dynamikę cen w USA wspierać będą proinflacyjne skutki huraganów, które przeszły na początku września nad południową częścią Stanów. Jeżeli efekty te okażą się wystarczająco mocne, mogą wzmocnić rynkowe oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych w grudniu.

W najbliższą środę Rezerwa Federalna zakończy wrześniowe posiedzenie. Fed przedstawi nowe projekcje makro oraz ścieżki stóp procentowych. Aktualne prognozy zakładają po 3 podwyżki w 2017 r. i 2018 r.

FUNT ODZYSKUJE MOC, W BOE JASTRZĘBIE NASTAWIENIE

Uwagę rynków zwraca dynamiczne umocnienie funta szterlinga, którego kurs rośnie w piątek do poziomów nienotowanych od końca czerwca 2016 r., czyli okresu tuż po referendum o Brexicie.

Kurs GBP/USD rośnie o 1,6 proc. do 1,36, ustanawiając po drodze ponadroczne maksimum 1,3615. EUR/GBP spada o 0,8 proc. do 0,88.

Od czwartku GBP/USD wzrósł o 3 proc., a EUR/GBP spadł o 2,3 proc.

Za dynamicznym umocnieniem funta stoi w piątek wypowiedź uważanego dotąd za gołębiego członka Banku Anglii (BoE) Gertjana Vlieghe. Bankier powiedział, że w najbliższych miesiącach zasadna może być podwyżka benchamrkowej stopy procentowej, o ile dane z realnej gospodarki będą nadal wskazywać na poprawę sytuacji na rynku pracy, rosnącą presję płacową oraz wzrost wydatków gospodarstw domowych.

W podobnym tonie wypowiedział się w czwartek Mark Carney, prezes BoE.

Bank zaskoczył rynki w czwartek jastrzębim komunikatem po posiedzeniu. Bank ocenił, że w horyzoncie prognostycznym polityka monetarna może ulec zacieśnieniu w nieco większym stopniu niż oczekuje tego rynek. Dodano, że w najbliższych miesiącach zasadne może być wycofanie części stymulacji monetarnej.

Sygnały z BoE doprowadziły do skokowego wzrostu oczekiwań na podwyżkę stóp procentowych w Wlk. Brytanii jeszcze w tym roku. Implikowane prawdopodobieństwo ruchu w górę o 25 pb. w listopadzie wzrosło do 65 proc. wobec 33 proc. we wtorek. Podwyżce w grudniu przypisuje się 73 proc. szans wobec 41 proc. na początku tygodnia.

WZROST PŁAC W STREFIE EURO w II KW. NAJWYŻSZY OD 2 LAT

Przeciętne koszty pracy w strefie euro w II kw. wzrosły o 1,8 proc. rdr (1,4 proc. w I kw), a płace o 2,0 proc. rdr (1,3 proc. w I kw) - to najwyższa dynamika wskaźników, odpowiednio, od I kw. 2016 r. i I kw. 2015 r.

Dane wpisują się w oczekiwania rynkowe na stopniowe odchodzenie EBC od stymulacji monetarnej obszaru objętego wspólną walutą. Niska presja płacowa w dużej części odpowiada w ostatnich latach za niski poziom inflacji w Eurolandzie. (1,5 proc. w sierpniu vs. "blisko, ale poniżej" 2 proc. celu).

"Po raz pierwszy od rozpoczęcia programu QE EBC może zrewidować w górę prognozy wzrostu płac na posiedzeniu w grudniu. Jakakolwiek poprawa dynamiki płac, wraz ze wzrostem inflacji bazowej, pomoże EBC uzasadnić odwrót od stosowania niekonwencjonalnych środków w polityce monetarnej" - ocenił w komentarzu do danych Frederik Ducrozet, ekonomista Pictet Wealth Management.

ROPA MA ZA SOBĄ NAJLEPSZY TYDZIEŃ OD LIPCA

Notowania Brent i WTI zmierzają do zakończenia tygodnia na ponad trzy- i czteroprocentowych plusach, co byłoby najlepszym osiągnięciem od lipca.

Baryłka ropy WTI w dostawach na X w Nowym Jorku jest wyceniana po ok. 50 USD, a Brent po 55,6 USD za baryłkę.

Rynek pozytywnie przyjmuje płynące z wielu stron informacje o wzrośnie popytu na ropę i spadku globalnego poziomu zapasów.

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) podwyższyła w środę swoje prognozy wzrostu popytu na ropę na świecie do 1,6 mln baryłek dziennie (b/d) - to największa dynamika od 2015 r. IEA oceniła, że równoważenie rynku ropy postępuje, a światowe zapasy surowca "niedługo" mogą spaść poniżej 5-letniej średniej.

Popyt na surowiec rośnie również w USA, gdzie rafinerie uruchamiają kolejne moce produkcyjne po przejściu przez południe Stanów Zjednoczonych huraganów.

KOREA ODPALA KOLEJNĄ RAKIETĘ, ZAMACH W LONDYNIE

Na stacji londyńskiego metra Parsons Green doszło w piątek do wybuchu, w wyniku którego obrażenia odniosło kilkanaście osób. Według policji zdarzenie było "incydentem o charakterze terrorystycznym".

Wcześniej, w piątek rano czasu lokalnego Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę rakietową. Pocisk wystrzelony z miasta Sunan, w pobliżu Pjongjangu, przeleciał nad północną Japonią i spadł do Pacyfiku.

Według południowokoreańskiej armii rakieta przeleciała 3700 km na maksymalnej wysokości 770 km. W poniedziałek Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na Koreę Północną nowe sankcje, które są odpowiedzią na eksplozję nuklearną z 3 września. W odpowiedzi na test, Rada ma ponownie zebrać się w piątek.