Amerykańskie indeksy giełdowe weszły w nowy miesiąc z niewielkimi zmianami. Napływające z gospodarki amerykańskiej dane i wskaźniki koniunktury sprzyjają notowaniom dolara. Rynek czeka na wieczorną decyzję Fed, a w szczególności na ton komunikatu po posiedzeniu amerykańskiego banku centralnego.

Indeks Dow Jones Industrial rośnie o 0,1 proc., S&P 500 zniżkuje o 0,1 proc., Nasdaq Comp rośnie o 0,2 proc.

Amerykańską giełdę najmocniej w górę ciągnie w środę Apple. Zaprezentowane we wtorek po ostatnim dzwonku na Wall Street wyniki kwartalne spółki wyraźnie przebiły oczekiwania rynku. W środę prezes spółki Tim Cook powiedział w wywiadzie, iż Apple rozważa złożenie w sądzie pozwu przeciwko dekretowi Trumpa o ograniczeniu imigracji. Kurs Apple zwyżkuje ponad 5 proc.

Do rozpoczęcia sesji w środę niemal połowa spółek notowanych na indeksie S&P 500 podała swoje wyniki, z których 69 proc. pozytywnie zaskoczyło zyskiem. Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewają się, że w IV kw. 2016 r. zyski amerykańskich spółek z S&P 500 wzrosną przeciętnie o 4,9 proc. rdr, podczas gdy na początku sezonu wyników oczekiwano 3,8 proc.

Po zakończeniu środowych notowań kwartalny raport opublikuje Facebook.

Pierwszego lutego producenci aut w USA podali wyniki sprzedaży za styczeń. Sprzedaż General Motors w styczniu spadła o 3,8 proc. rdr vs -2,4 proc. oczekiwań. Akcje spółki taniały o ponad 1 proc.

Na niewielkim plusie znalazły się natomiast walory Forda, który w styczniu sprzedał o 0,7 proc. mniej aut osobowych rdr, choć oczekiwano spadku o 2,8 proc.

W centrum uwagi w środę znajduje się posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Rynek spodziewa się, że Fed pozostawi bez zmian stopę funduszy federalnych w przedziale 0,50-0,75 proc. (decyzja zostanie ogłoszona o godz. 20.00). Uwaga skierowana będzie na ton komunikatu po posiedzeniu, który może wpłynąć na oczekiwania względem ścieżki podwyżek stóp w tym roku. Jastrzębi wydźwięk komunikatu, w ocenie części analityków, może przygotowywać rynek na podwyżkę stóp już w marcu, co obecnie nie jest uwzględnione w cenach.

W kontekście działań Fed w najbliższych miesiącach rynek czeka również na piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy za styczeń, który może zaskoczyć in plus - podane w środę przez instytut ADP dane sugerują, iż liczba utworzonych nowych miejsc pracy w USA mocno przebije konsensus.

Tymczasem aktywność w amerykańskim przemyśle, wg indeksu ISM, wzrosła w styczniu do najwyższego od listopada 2014 r. poziomu. Wskaźnik ten rośnie nieprzerwanie już od sierpnia.

W reakcji na dane ADP i ISM umocnił się dolar. Kurs EUR/USD spada o 0,5 proc. do 1,075 z ponad 1,08. Patrząc jednak szerzej niż w perspektywie jednej sesji nadal trwa rozpoczęta na początku stycznia przecena amerykańskiej waluty. Od początku stycznia kurs EUR/USD wzrósł już o 4 proc.

Umocnienie dolara widać również na notowaniach USD/JPY. Kurs tej pary rośnie o 1 proc. w okolice 114.

We wtorek dolar osłabił się w reakcji na słowa doradcy Donalda Trumpa, o tym że waluta eurolandu jest niedowartościowana oraz po wypowiedzi samego prezydenta USA, który oskarżył Chiny i Japonię o manipulację kursem walutowym.

Po publikacji danych ADP i ISM do ponad 50 proc. proc. wzrosło wyceniane przez kontrakty na stopę Fed implikowane prawdopodobieństwo podwyżki ceny pieniądza w USA w maju.

Czwarty tydzień z rzędu odnotowano wzrost zapasów ropy w USA - tym razem o 6,5 mln baryłek, oczekiwano natomiast 3 mln. Po publikacji tych danych notowania ropy nie przerwały wzrostów. Za baryłkę WTI w dostawach na marzec trzeba zapłacić 53,3 USD, w górę o 0,8 proc., zaś Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 56,2 USD, w górę o 1 proc.

W Europie przed zamknięciem indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,6 proc, a Stoxx 600 o 0,8 proc., francuski CAC 40 zwyżkuje o 0,9 proc., a brytyjski FTSE 100 o 0,2 proc. Niemiecki DAX rośnie o 1,2 proc.

W środę podano końcowe wyliczenia indeksów PMI w strefie euro. Aktywność w sektorze przemysłowym eurolandu w styczniu była najwyższa od niemal 6 lat - wynika ze styczniowego odczytu PMI. To kolejne w ostatnich dniach dane, które potwierdzają ożywienie wzrostu gospodarczego w Europie. PKB w strefie euro wzrosło w IV kw. najmocniej od trzech kwartałów, stopa bezrobocia w grudniu była najniższa od 2009 r., a inflacja najwyższa od niemal 4 lat.

Na razie jednak rozpędzająca się gospodarka i inflacja nie wpływa na nastawienie EBC względem kontynuacji programu luzowania ilościowego. Ze strony EBC i jego przedstawicieli ciągle docierają informacje, że w najbliższym czasie nie odbędzie się dyskusja o ograniczeniu lub wygaszeniu QE.

W Europie na szerokim rynku wyróżniały się spółki surowcowe. Inwestorzy reagują na wyższe od oczekiwań dane PMI z chińskiego przemysłu oraz na informacje z Chile, gdzie w największej kopalni miedzi na świecie w poniedziałek rozpocznie się strajk generalny, który może zaburzyć dostawy surowca na rynek.

PRZYSPIESZENIE AKTYWNOŚCI W AMERYKAŃSKIM PRZEMYŚLE

Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim w styczniu wzrósł do 56,0 pkt. z 54,5 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 55,0 pkt.

Poziom 50 pkt. przy oznaczaniu wskaźnika aktywności stanowi granicę pomiędzy rozwojem a spadkiem w sektorze.

ZAPASY ROPY W USA W GÓRĘ, POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 6,47 mln baryłek, czyli 1,3 proc., do 494,76 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Oczekiwano tymczasem wzrostu 3 mln baryłek. To czwarty tydzień z rzędu wzrostu zapasów surowca w amerykańskich magazynach.

RAPORT ADP SUGERUJE MOCNE DANE Z RYNKU PRACY USA

W firmach w USA przybyło w styczniu 246 tys. miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services. Analitycy oceniali, że w amerykańskiej gospodarce w styczniu przybyło 168 tys. miejsc pracy. W grudniu przybyło 151 tys. miejsc pracy, po korekcie, wobec 153 tys. przed korektą - wg ADP.

STRAJK W NAJWIĘKSZEJ KOPALNI MIEDZI NA ŚWIECIE

Pracownicy kopalni miedzi Escondida w Chile, która należy do firmy BHP Billiton, zdecydowali o strajku i odrzucili propozycje płacowe przedstawione im przez BHP. 99 procent związkowców w Escondida jest za tym, aby od poniedziałku rozpoczął się w kopalni miedzi protest - podał w komunikacie związek zawodowy w Escondida - Union Number 1. Kopalnia Escondida w Chile jest największym producentem miedzi na świecie. W czasie 12 miesięcy - od połowy 2016 do 30 czerwca 2017 r. produkcja miedzi w tej kopalni ma wynieść 1,1 miliona ton - wynika z danych BHP.

Strajk w Chile zbiegł się z zaburzeniem dostaw z drugiej co do wielkości kopalni miedzi na świecie Grasberg w Indonezji z powodu konfliktu jej właściciela z rządem.

SPRZEDAŻ SIEMENSA PONIŻEJ, ALE ZYSKI POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Sprzedaż koncernu Siemens w I kw. roku obrotowego wyniosła 19,1 mld euro, o 500 mln euro poniżej oczekiwań. Wartość zamówień złożonych w spółce w tym okresie wyniosła 19,6 mld euro vs 22,8 mld oczekiwań. Zysk z segmentu przemysłowego spółki wyniósł 2,51 mld euro vs 2,08 mld oczekiwań, a marża 13 proc. vs. 10,4 proc. szacunków. Jednocześnie Siemens podniósł prognozy zysku na rok fiskalny 2017 do 7,20-7,70 euro na akcję z 6,8-7,2 euro.

SPRZEDAŻ VOLVO W IV KW. WYŻSZA OD KONSENSUSU

Sprzedaż netto Volvo w IV kw. wyniosła 82,6 mld koron szwedzkich wobec 78 mld szacunków analityków. Spółka poinformowała, że wypłaci dywidendę w wysokości 3,25 SEK na akcję. Tu oczekiwano 3,11 SEK. W IV kw. zamówienia na samochody ciężarowe Volvo wzrosły o 10 proc. rdr.

OPTYMISTYCZNE PROGNOZY BAXTERA NA I KW.

Baxter, amerykańska firma farmaceutyczna, spodziewa się, że w I kw. 2017 r. wypracuje skorygowany zysk na akcję rzędu 50-52 centów, wobec 44 centów oczekiwań. Ta sama miara zysku w całym 2017 r. ma wynieść 2,10-2,18 USD vs. 2,11 konsensusu. W IV kw. skorygowany zysk na akcję z działalności kontynuowanej Baxtera wyniósł 57 centów, 5 centów powyżej oczekiwań. Sprzedaż koncernu była zgodna z oczekiwaniami i wyniosła 2,65 mld USD.

MOCNE ODCZYTY PMI W EUROPIE

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, wyniósł w styczniu 55,2 pkt. wobec 54,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia. Wstępnie szacowano 55,1 pkt.

Indeks PMI w sektorze przemysłowym Niemiec wyniósł w styczniu 56,4 pkt. wobec 55,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia. Wstępnie szacowano 56,5 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, wyniósł w styczniu 53,6 pkt. wobec 53,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe dane. Wstępnie szacowano 53,4 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, wyniósł w styczniu 55,9 pkt. wobec 56,1 pkt. miesiąc wcześniej. Oczekiwano 55,9 pkt.

PMI W CHINACH W I BEZ ZASKOCZEŃ

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w styczniu 51,3 pkt. wobec 51,4 pkt. miesiąc wcześniej.

Analitycy szacowali PMI na 51,2 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł w styczniu 54,6 pkt. wobec 54,5 pkt. w poprzednim miesiącu.

JAPONIA ODPIERA OSKARŻENIA O MANIPULACJE KURSEM WALUTOWYM

"Polityka monetarna Japonii prowadzona dla celów wewnętrznych, w celu wyjścia z deflacji, nie jest prowadzona ze względu na rynek walutowy, więc uwagi pod tym adresem są nieco nie na miejscu" - powiedział w środę Masatsugu Asakawa, przedstawiciel ministerstwa finansów Japonii, odpowiedzialny za rynek walutowy. Asakawa odniósł się tym samym do wtorkowych słów Donalda Trumpa, który oskarżył Japonię o manipulowanie kursem walutowym.

10 lutego minister finansów Japonii ma rozmawiać z Donaldem Trumpem na temat polityki kursowej oraz monetarnej.