Reklama

W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 1 proc. Drożeje energia (paliwa, nośniki energii) oraz żywność. Rośnie także inflacja bazowa. Inflacja CPI szybko dobije do 8 proc.?

- To wprawdzie nie jest mój podstawowy scenariusz, ale traktuję, że jest to scenariusz możliwy – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Przed nami przecież podwyżki cen regulowanych, a więc energii elektrycznej.

Jeszcze przed kilkoma miesiącami można było mieć nadzieję, że wzrost cen nie będzie tak duży, ze względu na efekt bazy z pierwszych miesięcy 2021 r., gdy wzrosły opłaty związane z utrzymaniem gospodarstw domowych, przede wszystkim za wywóz śmieci.

Prezes NBP przekonywał przez wiele miesięcy, że wysoka inflacja jest przejściowa i podwyżki stóp procentowych nie są potrzebne, inaczej sytuację oceniało wielu analityków rynkowych. Nie schładzano oczekiwań inflacyjnych, aż RPP zaskoczyła inwestorów podnosząc stopy procentowe. Sposób komunikowania się z rynkiem nie osłabił skłonności do podwyższania cen. Kłopot z inflacją staje się coraz bardziej dotkliwy, ale rząd ma większe dochody z podatków.

Najważniejszy będzie wzrost cen energii, a w drugiej kolejności wzrost cen ropy naftowej. Ropa już kosztuje w granicach 85 USD za baryłkę, a więc jest droższa niż tuż przed pandemią. Na dodatek złoty jest słaby, a dolar jest mocny.