Złoto będzie tańsze, ropa naftowa w górę. Prognozy surowcowe na 2014 rok

Inwestujesz w metale szlachetne lub produkty strukturyzowane oparte na surowcach. Zobacz, jak będzie kształtował się rynek surowców w 2014 roku. Prognozy przygotowała Dorota Sierakowska z Domu Maklerskiego BOŚ.

Niemcy, złote i srebrne sztabki w Monachium

autor: Guenter Schiffmannżródło: Bloomberg

ZŁOTO, SREBRO, PLATYNA

2013 rok to pierwszy rok spadku cen złota od początku bieżącego tysiąclecia. Niskie poziomy inflacji w kluczowych gospodarkach świata oraz atrakcyjne stopy zwrotu możliwe do wypracowania na rynkach akcji sprawiały, że złoto dla wielu inwestorów przestało być atrakcyjnym aktywem w portfelu.

W rezultacie miniony rok upłynął pod znakiem spadku aktywów funduszy ETF opartych o złoto. Popyt na złoto w formie fizycznej, w postaci monet, sztabek oraz biżuterii, wykazywał się dużą zmiennością, przy czym znacząco spadł popyt na złoto w Indiach ze względu na podniesienie ceł importowych na ten kruszec.

Natomiast obecnie popyt na złoto w formie fizycznej jest niewielki, co może sugerować, że inwestorzy czekają na niższe ceny kruszcu – i przy obecnej nieufności na tym rynku oraz utrzymującej się niskiej inflacji, prawdopodobnie faktycznie złoto będzie jeszcze tańsze (a razem z nim potanieją także inne metale szlachetne). Ograniczeniem dla spadku jest koszt wydobycia kruszcu, który wynosi obecnie średnio 1031 USD na uncję (wg banku Barclays).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!