Złoto będzie tańsze, ropa naftowa w górę. Prognozy surowcowe na 2014 rok

Inwestujesz w metale szlachetne lub produkty strukturyzowane oparte na surowcach. Zobacz, jak będzie kształtował się rynek surowców w 2014 roku. Prognozy przygotowała Dorota Sierakowska z Domu Maklerskiego BOŚ.

miedź

żródło: ShutterStock

MIEDŹ

Przez kilka ostatnich miesięcy notowania miedzi poruszały się w trendzie bocznym, jednak w dłuższej, niemal trzyletniej perspektywie, na rynku tym widać dominację strony podażowej. W 2014 roku sytuacja na rynku miedzi prawdopodobnie pozostanie trudna.

Popyt na ten metal zależy przede wszystkim od kondycji globalnej gospodarki – ta zaś stoi pod dużym znakiem zapytania. Wprawdzie pojawiają się dobre dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych i Chin (główni konsumenci miedzi na świecie), jednak są one przeplatane mniej optymistycznymi informacjami. Natomiast podaż miedzi wydaje się niezagrożona – w 2014 r. wydobycie tego metalu w Ameryce Południowej ma wzrosnąć ze względu na uruchomienie nowych kopalń, w tym kopalni Sierra Gorda w Chile, należącej do KGHM.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!