Złoty, dolar, euro i frank: masz kredyt w tych walutach, a może inwestujesz? Oto prognozy walutowe 2014

Czy kilkaset tysięcy Polaków, którzy wzięli kredyty we frankach, czeka ulga, czy dodatkowe obciążenia finansowe w 2014 roku? Jak będzie zachowywać się złotówka, a co z dolarem i euro? O to zapytaliśmy analityków walutowych. Sprawdź ich prognozy na 2014 rok.

frank szwajcarski

żródło: ShutterStock

Frank - CHF

Kiepas Rok 2013 przyniesie ulgę wszystkim tym, którzy posiadają kredyty denominowane we frankach szwajcarskich. Spadek notowań EUR/PLN i oczekiwany przez nas wzrost kursu EUR/CHF mają szanse przełożyć się na spadek kursu CHF/PLN do 3,19 zł na koniec 2014.

Sawicki W końcówce 2013 roku frank silnie zyskiwał na wartości do głównych walut i ponownie stał się przewartościowany. Nie widzimy jednak pola do kontynuacji umocnienia szwajcarskiej waluty, wręcz odwrotnie - spodziewamy się jego osłabienia, na czym skorzystają również polscy kredytobiorcy.

Ryczko Założenie umocnienia amerykańskiej waluty na początku roku i korektę na szerokim rynku sugeruje, że kapitał ponownie skierowany może zostać w kierunku szwajcarskiego franka. Ruch ten pozostanie najpewniej i tak ograniczony z uwagi na politykę SNB i w dalszym ciągu realne zagrożenie deflacyjne. Oczekiwania co do podwyższenia tzw. cap’a na EUR/CHF z poziomu 1,20 CHF chwilowo zostały zanegowane, jednak SNB dość skutecznie przypomina o relatywnie przewartościowanym franku. Dalsza część roku powinna jednak przynieść spadek wyceny szwajcarskiej waluty wraz z poprawą sytuacji na światowych rynkach.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!