Złoty, dolar, euro i frank: masz kredyt w tych walutach, a może inwestujesz? Oto prognozy walutowe 2014

Czy kilkaset tysięcy Polaków, którzy wzięli kredyty we frankach, czeka ulga, czy dodatkowe obciążenia finansowe w 2014 roku? Jak będzie zachowywać się złotówka, a co z dolarem i euro? O to zapytaliśmy analityków walutowych. Sprawdź ich prognozy na 2014 rok.

dolar, zegarek

żródło: ShutterStock

Dolar - USD

Kiepas

Zakładamy, że rok 2014 będzie rokiem dolara na świecie. Dlatego też prognozujemy jego umocnienie również w relacji do złotego. Będzie to jednak proces ograniczony, gdyż zmiany będą kompensowane przez spadek kursu EUR/PLN w kierunku psychologicznej bariery 4 zł.

Ryczko

Wydaje się, że początek nowego roku przyniesie kontynuację umocnienia amerykańskiej waluty z uwagi na rozpoczęcie ograniczania programu stymulacyjnego (QE) przez amerykański FED. Dotychczas dodatkowa deklaracja FED do utrzymania niskich stóp przez dłuższy okres spowodowała, że dynamika tego ruchu pozostała ograniczona. Jednak nie można wykluczyć, że sygnały techniczne oraz możliwe mocniejsze ograniczenie programu w kolejnych miesiącach wydaje się będą dostatecznymi sygnałami do aprecjacji amerykańskiej waluty. Za scenariuszem tym przemawiają dane gospodarcze ze Stanów Zjednoczonych które, pomimo w dalszym ciągu słabego rynku pracy, wykazują konsekwentną poprawę.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!