Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie. Było to pierwsze, decyzyjne posiedzenie RPP pod przewodnictwem nowego prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Decyzja ta jest zgodna z konsensusem PAP - wszyscy z 21 ankietowanych przez PAP ekonomistów oczekiwali, że RPP na lipcowym posiedzeniu utrzyma dotychczasowy poziom stóp procentowych NBP bez zmian. Zdaniem zdecydowanej większości ekonomistów biorących udział w ankiecie PAP (20 z 21) RPP nie zmieni w tym roku obecnego poziomu stóp procentowych. Niewielką przewagę głosów (11 do 10) uzyskał scenariusz stabilizacji stóp NBP przynajmniej do końca 2017 roku.

RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu ubiegłego roku, obniżając je o 50 pb.

Środowa decyzja RPP oznacza, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc., lombardowa 2,50 proc., depozytowa 0,50 proc., zaś redyskonta weksli 1,75 proc.

Konferencja prasowa, na której RPP poda uzasadnienie do swojej decyzji rozpocznie się o godz. 16.00.

W komunikacie RPP znajdą się również elementy najnowszej projekcji inflacji i wzrostu PKB, opracowanej przez Instytut Ekonomiczny NBP. Będą to przedziały, w jakich z 50-procentowym prawdopodobieństwem ukształtują się roczne wskaźniki inflacji oraz wzrostu gospodarczego w latach 2016-2018. Projekcja stanowi jedną z przesłanek, na podstawie których RPP podejmuje decyzje w sprawie stóp procentowych. Pełny raport o inflacji wraz z projekcją zostanie opublikowany przez NBP kilka dni później.(PAP)