Kolejne sesje na GPW mogą przynieść dalszą poprawę zachowania warszawskich indeksów - powiedział PAP Artur Kołsut, makler BZ WBK. Jego zdaniem, możliwa jest korekta na rynku surowców, co może wesprzeć polskie aktywa.

"Na rynek wraca zainteresowanie ze strony globalnych graczy. Wydaje mi się, że jutrzejsza i piątkowa sesja będą przynosiły dalszą poprawę zachowania indeksów" - powiedział PAP Kołsut.

"Ponadto, warto zwrócić uwagę, że surowce zanotowały lokalne dołki i inwestorzy oczekują tam korekty. Nasz rynek jest mocno skorelowany z rynkiem surowców, więc odreagowanie to mogłoby wspierać polskie akcje" - dodał.

WIG 20 rozpoczął sesję poniżej kreski, ale jeszcze przed godz. 10.00 wyszedł na plus i do końca sesji oscylował wokół poziomu 1.830 pkt. Indeks blue chipów sesję zakończył 0,67-proc. wzrostem do 1.831,15 pkt.

Różnie zachowywały się pozostałe indeksy - WIG wzrósł o 0,51 proc., mWIG 40 o 0,37 proc., a sWIG 80 spadł o 0,3 proc. Obroty na rynku wyniosły ok. 640 mln zł.

Akcje PGE wzrosły o 1,82 proc., po tym jak zarząd spółki zarekomendował wypłatę 1,72 mld zł dywidendy, czyli 0,92 zł na akcję. Jednocześnie PGE zanotowało najwyższe obroty od października 2015 r. (100 mln zł).

"Kilka dni temu PGE ustanowiło historyczny dołek, a według analityków jest to fundamentalnie najbardziej atrakcyjne aktywo z całej energetyki, więc oprócz dywidendy może to skusiło inwestorów" - powiedział Kołsut.

Energa poinformowała, że zarząd spółki zdecydował o ponownym uruchomieniu realizacji projektu budowy nowego bloku energetycznego w Ostrołęce. Akcje Energi spadły o 1,41 proc.

Goldman Sachs obniżył cenę docelową akcji KGHM do 58 zł z 63 zł poprzednio, podtrzymując rekomendację "sprzedaj". Kurs miedziowego koncernu zyskał 0,93 proc.

Analitycy JP Morgan obniżyli cenę docelową akcji LPP do 5.170 zł z 5.660 zł wcześniej, podtrzymując zalecenie "niedoważaj". Akcje spółki wzrosły o 3,64 proc.

Agencja Bloomberg podała, że firma farmaceutyczna Sandoz złożyła do Europejskiej Agencji Leków (EMA) wniosek o rejestrację leku biopodobnego do rituximabu. Nad takim samym lekiem pracuje notowany na GPW Mabion. Analitycy oceniają jednak, że złożenie przez Sandoz wniosku o rejestrację biopodobnego rituximabu do Europejskiej Agencji Leków (EMA) nie wpływa strategicznie na Mabion, a obie spółki są liderami wyścigu o wprowadzenie na rynek tego leku. Akcje spółki mimo to zniżkowały o 5,62 proc.

We wtorek na NewConnect zadebiutował Airway Medix. Kurs akcji spadł o 3,01 proc.