Ważne jest też, żeby wiedzieć jak się zachować, gdy już zdarzy się nam być ofiarą oszustwa w Internecie. Trzeba zachować spokój, przeanalizować jak do tego doszło, zwrócić się po pomoc do odpowiednich instytucji, znać swoje prawa.

Fot. materiały prasowe

Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS przez ostatnich kilka miesięcy prowadził projekt dotyczący bezpieczeństwa cyfrowego w Internecie. W ramach projektu powstała seria infografik, dotyczących bezpieczeństwa finansowego w cyfrowym świecie oraz powstały nagrania rozmów z ekspertami w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Z infografik w przejrzysty sposób można dowiedzieć się na czym polegają najczęstsze oszustwa (phishing, vishing, spoofing oraz sniffing) i jak się przed nimi chronić. Przedstawiono w infografikach sposób postępowania w przypadku bycia ofiarą takich przestępstw i prawa ofiar. Wskazano też na podstawowe zasady bezpiecznych zakupów w Internecie oraz gdzie szukać pomocy i informacji.

Z poszczególnymi infografikami można zapoznać się na stronie internetowej inpris.pl oraz na naszym profilu FB. Można je pobrać na swój komputer lub urządzenie mobilne i wykorzystywać w swojej pracy. Nagrania webinariów są dostępne na kanale YouTube INPRIS.

Nad przygotowaniem infografik pracował zespół: prawników związanych z INPRIS (dr Krzysztof Riedl i Grzegorz Wiaderek) oraz studio graficzne StoryVisio specjalizujące się w tworzeniu infografik i identyfikacji wizualnej (dr Magdalena Małczyńska-Umeda, odpowiedzialna za kreacje graficzne i Sunniva Szczepanowska-Lay, która przygotowuje scenariusze infografik i dba o ich poprawność językową).

W ramach projektu pracowała też grupa uczniów z XXVII Liceum im. T. Czackiego w Warszawie: Aleksandra Łukasiak, Tymon Pikuła, Julia Siwiec i Łukasz Wiaderek. Zajmowali się oni recenzowaniem infografik oraz upowszechnianiem m.in. poprzez webinaria z ekspertami do spraw cyberbezpieczeństwa.

Fot. materiały prasowe

Zachęcamy do korzystania z przygotowanych materiałów w swojej pracy edukacyjnej czy poradniczej. Są one udostępnione w ramach licencji CC Uznanie autorstwa-Bez utworów zależnych 3.0 Polska (CC BY-ND).

Realizacja projektu jest możliwa dzięki dofinansowaniu Fundacji Santander w ramach programu ‘Haki na cyberataki”.