Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim zarząd – prócz prezesa – tworzy od sześciu do ośmiu osób, w tym dwóch wiceprezesów. Przez kilka dni w zarządzie były dwa wakaty. Powód: koniec kadencji Pawła Szałamachy. Został on powołany do zarządu NBP 6 października 2016 r. Oznacza to, że jego sześcioletnia kadencja 6 października dobiegła końca.

„Biuro prasowe NBP informuje, że Prezydent Andrzej Duda z dniem 12 października 2022 r. powołał Pana Pawła Szałamachę na drugą kadencję członka Zarządu NBP” – podał bank centralny na swojej stronie internetowej. Wskazuje to, że przez kilka dni Szałamacha formalnie nie pełnił funkcji członka zarządu.

Nowy-stary członek zarządu NBP w ubiegłym tygodniu brał udział w waszyngtońskich spotkaniach Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Grupy Banku Światowego (jest widoczny obok minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej na poniższym zdjęciu z 13 października).

Szałamacha był wiceministrem finansów w rządzie PiS

Szałamacha, wiceminister skarbu za czasów pierwszych rządów Prawa i Sprawiedliwości, a po wyborach w 2015 r. minister finansów, był jednym z pierwszych członków zarządu NBP powołanych na wniosek obecnego szefa banku centralnego. Wszedł do zarządu mniej niż cztery miesiące po objęciu funkcji przez Adama Glapińskiego. Ostatnio nadzorował trzy departamenty – więcej niż Adam Lipiński, bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego, który w ubiegłym roku został wiceprezesem NBP.

Ostatnio do obowiązków Szałamachy należało nadzorowanie departamentów: emisyjno-skarbcowego, odpowiedzialnego za zarządzanie gotówką, zarządzania ryzykiem finansowym oraz stabilności finansowej, monitorującego sytuację na rynku bankowym, ubezpieczeniowym, itd.

Serwis Business Insider pisał niedawno, że mandat Szałamachy ma być przedłużony, ale po 6 października nie było w tej sprawie także żadnego oficjalnego komunikatu Kancelarii Prezydenta (prezydent powołuje członka zarządu NBP na wniosek prezesa tej instytucji).

Tak wygląda obecnie zarząd NBP (daty powołania członków na obecną kadencję):

  • Piotr Pogonowski, 1 marca 2020
  • Marta Kightley, pierwszy zastępca prezesa, 20 marca 2020
  • Adam Lipiński, wiceprezes, 4 listopada 2020
  • Marta Gajęcka, 1 stycznia 2021
  • Adam Glapiński, prezes, 22 czerwca 2022
  • Rafał Sura, 28 lipca 2022
  • Paweł Mucha, 1 września 2022
  • Paweł Szałamacha, 12 października 2022