Właściciele firm technologicznych szczególnie odczuli tegoroczne spadki na giełdach. Twórca Facebooka jest „biedniejszy” o 77 mld dol.

Wzrost stóp procentowych, wojna w Ukrainie i kryzys energetyczny to czynniki, które wpływały w ostatnich miesiącach na spadki na rynku akcji. Bessa odbiła się na majątkach najbogatszych ludzi świata. W ubiegłym tygodniu amerykański indeks Nasdaq, w skład którego wchodzą spółki technologiczne, spadł do najniższego poziomu od dwóch lat.

Jeden wygrany. Indyjski potentat Gautam Adani

Ten rok odwrócił trendy, które obserwowaliśmy w poprzednich latach. Po pandemii majątki najbogatszych ludzi na świecie rosły w szybkim tempie – szczególnie jeśli chodzi o właścicieli spółek technologicznych. Powód? COVID-19 zwiększył popyt na produkty i usługi innowacyjnych firm. Wyniki tych przedsiębiorstw były rekordowe, a notowania giełdowe osiągały historyczne szczyty. Hossa zmieniła się jednak w 2022 r. w bessę. Od początku roku Nasdaq grupujący akcje spółek technologicznych spadł o ponad 30 proc. Najważniejszy indeks w USA S&P 500 spadł o 23 proc. W Europie niemiecki DAX spadł o 21 proc., a francuski CAC40 o 17 proc. Polski WIG20 stracił ponad 38 proc.
Z danych Bloomberg Billionaires Index wynika, że wśród dziesięciu najbogatszych ludzi na świecie tylko jedna osoba powiększyła majątek. To indyjski potentat Gautam Adani. Jest on założycielem m.in. Adani Group, największego operatora portowego w Indiach. Oprócz tego jego spółki są gigantami rynku infrastrukturalnego, budowlanego, wydobywają surowce i inwestują w OZE. Zdywersyfikowane pod względem działalności biznesy Gautama Adaniego powiększyły jego fortunę o ponad 44 mld dol. od początku roku, co jest rekordem na świecie. Jego majątek wyceniany jest na 121 mld dol.
Aktywa pozostałej dziewiątki stopniały o 330 mld dol. – to znacznie więcej niż np. PKB Czech. Największym przegranym jest Mark Zuckerberg. Współzałożyciel Facebooka znajduje się na 23. miejscu wśród najbogatszych ludzi na świecie z aktywami o wartości 49 mld dol., o 76,4 mld dol. mniej niż na początku roku. Wszystko przez spadek notowań Meta Platforms, do którego należy m.in. Facebook. Od początku roku akcje staniały o ponad 60 proc. i są najtańsze od 2018 r.

Światowe podium. Na szczycie listy najbogatszych pozostaje Elon Musk

Na szczycie listy najbogatszych pozostaje Elon Musk. Jego majątek szacowany jest na 209 mld dol. Za największą część jego fortuny odpowiadają pakiet akcji Tesli, producenta aut elektrycznych, a także firma SpaceX (szczegóły na temat interesów i powiązań Elona Muska pokazujemy na infografice obok). W październiku 2021 r. wartość posiadanych przez niego aktywów przekraczała nawet 300 mld dol. Musk stał się pierwszą osobą, której się to udało. Akcje kosztowały wtedy ponad 400 dol. W ubiegłym tygodniu były o połowę tańsze.
Przez kilka lat na szczycie listy znajdował się Jeff Bezos, założyciel platformy e-commerce Amazon. W tym roku notowania jej akcji spadły jednak o ponad 30 proc., a fortuna Bezosa stopniała o 57 mld dol., do 135 mld dol.
Pierwszą trójkę zamyka Bernard Arnault. To równocześnie najbogatszy Europejczyk. Właściciel firmy LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy) ma majątek wyceniany na 131 mld dol. (o 46,8 mld dol. mniej niż na początku roku). Do LVMH należą m.in. takie marki jak Louis Vuitton, Dior, Fendi, Givenchy czy Tiffany & Co. Akcje spółki spadły w tym roku, jednak mniej niż firm technologicznych. Zamożnych mniej dotknął kryzys kosztów utrzymania, który dużą część konsumentów skłania do ograniczenia wydatków. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2022 r. przychody LVMH sięgnęły 56,5 mld euro. Były o 28 proc. większe niż rok wcześniej.

Na liście tych, co stracili jest kilku Rosjan

Po kieszeniach dostali także rosyjscy miliarderzy. W gronie 500 najbogatszych na świecie jest kilkunastu Rosjan. Aleksiej Mordaszow i Giennadij Timczenko stracili po 10,4 mld dol. Dla obu był to cios, który uszczuplił ich majątki odpowiednio o 30 proc. i prawie 50 proc. Ten pierwszy jest największym udziałowcem firmy Siewierstal, czwartego co do wielkości producenta stali w Rosji. Z kolei Timczenko kontroluje niemal jedną czwartą udziałów producenta gazu Novatek.
Bessę odczuwają także polscy miliarderzy – właściciele spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Tomasz Biernacki, główny akcjonariusz spółki Dino, od początku roku „zbiedniał” o ponad 3,5 mld zł. Notowania Dino spadły w tym roku o 20 proc. Wartość pakietu akcji Cyfrowego Polsatu należącego do Zygmunta Solorza-Żaka od początku roku stopniała o ponad 7 mld zł. ©℗
Po kieszeniach dostali także rosyjscy miliarderzy