Państwowy bank w Turcji - Ziraat Bank - jako ostatni ogłosił zawieszenie korzystania z rosyjskiego systemu płatniczego Mir - podała w czwartek agencja Reutera, cytując dyrektora banku Alpaslana Cakara.

Powodem podjęcia decyzji były wprowadzone przez USA sankcje przeciwko osobom i podmiotom pomagającym Moskwie omijać restrykcje finansowe. W połowie września Waszyngton nałożył sankcje na dyrektora naczelnego Krajowego Systemu Płatności Kartami (NSPK), który zarządza Mirem.

System utworzono w roku 2015, gdy w odpowiedzi na okupację Krymu przeciwko Rosji zaczęto wprowadzać pierwsze sankcje. Mir miał zastąpić Visa i MasterCard; jest obecnie akceptowany w kilku krajach sojuszniczych Rosji, między innymi w Iranie, Korei Północnej, na Kubie czy Białorusi.

Wcześniej decyzję o zakończeniu świadczenia usług dla kart rosyjskiego systemu płatniczego ogłosiły inne tureckie banki: prywatne Isbank i Denizbank oraz państwowe Vakifbank oraz Halkbank. Jak podała turecka telewizja NTV, żaden bank w kraju nie obsługuje obecnie rosyjskiego systemu Mir. (PAP)