Na wyniki referendum w Szwajcarii czeka nie tylko część polskich kredytobiorców. Także rynki finansowe uważnie śledzą decyzję Helwetów.

Marek Wołos z TMS Brokers spodziewa się dużej zmienności notowań franka tuż po ogłoszeniu wyników niedzielnego referendum w Szwajcarii. Mocno reagować będzie także złoto. Słabsza będzie zmienność euro i dolara. Rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej wyjaśnia, że od miesiąca rynki finansowe uważnie śledzą badania szwajcarskiej opinii publicznej. Dopiero ogłoszenie wyników, według eksperta, rozładuje napięcie.

Jak kurs szwajcarskiej waluty zachowa się w przypadku, gdy Helweci zagłosują za zwiększeniem rezerw złota? Według Marka Wołosa, silniejsze przywiązanie waluty do tego kruszcu spowoduje jej umocnienie, ale jego skalę trudno przewidzieć.

Szwajcarzy decydują o powrocie złota do kraju i zakazie dalszej jego sprzedaży przez tamtejszy bank centralny. Obecnie kruszec ten stanowi około 8 procent rezerw szwajcarskiego banku centralnego. Helweci decydują też o uzupełnieniu stanu złota do poziomu co najmniej 20 procent rezerw walutowych.

Referendum odbywa się na wiosek Szwajcarskiej Partii Ludowej.

Obecnie za jednego franka trzeba zapłacić około 3 złotych i 50 groszy.