Usługa faktoringu oferowana jest na polskim rynku od ponad 20 lat. Początkowo wydawała się produktem trudnym, przeznaczonym wyłącznie dla bogatych korporacji, wymagającym „tajemnej wiedzy” i wielkich środków. Ostatnie lata przyniosły jej dynamiczny rozwój oraz rosnącą popularność wśród przedsiębiorców, ale mity dotyczące ceny czy skomplikowania do dzisiaj funkcjonują na rynku.

Dostępny niemal powszechnie

Mimo, iż istota produktu w klasycznej formie polegającego na udzieleniu finansowania, którego źródłem spłaty są kontrahenci nie uległa zmianie, procesy i sposoby oferowania usługi przez 20 lat przeszły znaczną transformację.

Dzisiaj żeby skorzystać z faktoringu wystarcza kilku kontrahentów oraz akceptowalna sytuacja finansowa faktoranta, czyli podmiotu któremu udziela się finansowania. Proces stał się zdecydowanie prostszy i szybszy, a cena konkurencyjna w stosunku do standardowych form finansowania, np. kredytowego.

Zainteresowanie usługą z roku na rok rośnie, poszerza się też grono firm korzystających z faktoringu. Pekao Faktoring bije kolejne rekordy obrotów faktoringowych.

- Przez ponad dwie dekady działalności na rynku budowaliśmy pozycję największej firmy faktoringowej w Polsce. Dynamiczny, dwucyfrowy od kilku lat wzrost jest wynikiem konsekwentnie i świadomie realizowanej przez nas strategii, opartej na wykorzystaniu synergii z Grupą Kapitałową do której należymy oraz sprawnego zarządzania organizacją - mówi Dariusz Jamroży, prezes zarządu spółki.

Usługa z automatu

W dzisiejszym zmieniającym się otoczeniu rynkowym istotne jest zauważenie kierunków zmian i przystosowanie się do oczekiwań klientów. Jednocześnie dostęp do nowych rozwiązań technologicznych pozwala na robotyzację i automatyzację procesów, co jest szczególnie pożądane w segmencie klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), a niezbędne w segmencie firm mikro.

- Klienci z segmentu MŚP często wykorzystują nasze rozwiązania faktoringu klasycznego do poprawy płynności oraz eliminacji ryzyka kontrahenta jak również wsparcia w zarządzaniu należnościami swoich biznesów. Niezależnie od wielkości firmy rośnie zainteresowanie rozwiązaniami, w których klient całkowicie eliminuje ryzyko kontrahenta – mówi Dariusz Jamroży.

Prezes podkreśla, że Pekao Faktoring jest od lat obecny w segmencie dużych i średnich firm, natomiast w ciągu ostatnich lat konsekwentnie zwiększa obecność w sektorze MŚP.

- Z uwagi na swoją ogromną rolę w rozwoju gospodarczym kraju zasługuje on na szczególne wsparcie dużych instytucji finansowych takich jak nasza. W najbliższej przyszłości zamierzamy także wesprzeć swoimi usługami kolejny sektor i zaznaczyć naszą obecność w segmencie klientów mikro. Chcemy być uczącą się organizacją, doskonalącą się w sposób ciągły i słuchającą klientów - mówi Dariusz Jamroży.

Na każde czasy

Faktoring jest rozwiązaniem, po które warto sięgać w każdej sytuacji, ale szczególnie jest doceniany podczas wszelkiego rodzaju kryzysów czy zawirowań na rynku. Spowodowane jest to głównie możliwością zapewnienia przedsiębiorcom finansowania bez dodatkowych zabezpieczeń i bez konieczności opierania się wyłącznie na ich sytuacji finansowej. Z faktoringu można skorzystać bez względu na zdolność kredytową.

- Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, masz stałych kontrahentów i chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości poprawy płynności firmy i wsparcia w obsłudze należności, czyli m.in. finansowania działalności bieżącej, eliminacji ryzyka kontrahenta, monitoringu spływu należności, Pekao Faktoring ma w tym ponad 20 letnie doświadczenie, którym się chętnie z Tobą podzieli – podsumowuje Dariusz Jamroży.

Artykuł z cyklu "Edukacja Przedsiębiorcy" powstał we współpracy z Bankiem Pekao.