Obecny kurs złotego jest zadawalający dla polskiej gospodarki, polskich finansów, polskich eksporterów i importerów - stwierdził w czwartek prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Według niego nie należy przechodzić do strefy euro w dającej się przewidzieć perspektywie.

Jak podkreślił podczas czwartkowej konferencji prasowej szef NBP Adam Glapiński odpowiadając na pytania dziennikarzy, obecny kurs złotego jest zadawalający. "Zadawalający dla polskiej gospodarki, dla polskich finansów, polskich eksporterów i importerów. Jest dobry" - powiedział.

Dodał, że NBP czuje się zobowiązany do przeciwdziałania nagłym zmianom kursu złotego, bo są one niekorzystne w wielu aspektach.

"Czujemy się upoważnieni do tego i mamy możliwości, żeby temu przeciwdziałać. Natomiast nie możemy na stałe obniżyć kursu ani podwyższyć kursu. Takie działanie byłoby prawdopodobnie niemożliwe" - stwierdził Glapiński. Zapewnił, że NBP "w ogóle się do tego nie przymierza". Dodał, że płynny kurs złotego doskonale służy polskiej gospodarce.

Jak mówił Glapiński, reagujemy na kryzysy światowe kursem złotego, a nie bezrobociem. "Dzięki temu, że mamy własny pieniądz nie reagujemy wzrostem lub spadkiem bezrobocia, który powoduje ogromne perturbacje w gospodarce, w społeczeństwie, w kulturze, polityce, we wszystkim" - zaznaczył.

Zdaniem prezesa NBP dlatego "nie należy przechodzić do strefy euro w dającej się przewidzieć perspektywie".